Przesądy i zasady dotyczące burz. Musisz je poznać
Wyłączone wszystkie elektroniczne urządzenia, na parapetach gromnice, a w wazonach gałązki brzozy –to tylko niektóre z zasad i przesądów, jakich przez długie lata przestrzegali podczas burz Polacy. Zobacz, w co jeszcze wielu z nas wierzy i jakich przesądów przestrzega. Które mają uzasadnienie naukowe, a które nie? Podpowiadamy też jak się chronić przed burzą.
25.06.2021 16:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Burze i pioruny jednych fascynują, dla innych jest to zjawisko przerażające. Często bardzo niebezpieczne. W związku z tym od zawsze chroniono się przed piorunami, na wiele sposobów. Przypominało to czasami przygotowywanie się na kataklizm.
Ochrona przed burzą
Niektórzy na czas burzy chowali się do przedpokoju albo do piwnicy, uważanych za najbezpieczniejsze pomieszczenia. Na wsiach i w małych miasteczkach przed burzami przez lata chroniły modlitwy, a także gałązki brzozy, zebierane je podczas procesji Bożego Ciała. Zapalano gromnice i ustawianie je na parapetach. Tak palące się świece miały zagwarantować ochronę Matki Boskiej Gromnicznej i miały chronić dom przed piorunami.
Każdy pewnie w dzieciństwie słyszał, żeby wyłączyć wszystkie sprzęty z kontaktów. To akurat okazuje się być zasadne.
- Gdy za oknem panuje burza, zalecamy nie tylko wyłączenie sprzętu elektronicznego, ale też odłączenie go od sieci elektrycznej. W ten sposób będziemy w stu procentach pewni, iż nasz sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu, gdy np. dojdzie do przepięcia sieci - czytamy na portalu Komputer Świat.
Zobacz także: "Teraz jest czas na naukę. Nie na miłość". Takie słowa słyszy w domu niejeden nastolatek
Przesądy i mity na temat burz
Są jednak przesądy na temat burzy, które nie mają żadnego uzasadnienia. Na przykład według jednego z nich podczas burzy nie wolno się kąpać w wannie. Inny głosi, że nie powinniśmy wtedy nosić na sobie nic koloru czerwonego, albo, że w czasie burzy trzeba uważać na psi ogon, bo przyciąga pioruny.
W przeszłości ludzie wierzyli także, że to lustra przyciągają pioruny i ogólnie sprowadzają na dom nieszczęścia. Istniało także przekonanie, że w czasie burzy w lustrze można zobaczyć upiora lub osobę zmarłą. Dlatego, kiedy nadchodziła burza, wszystkie lustra w domach były pospiesznie zasłaniane.
Kolejnym mitem związanym z burzą jest przekonanie, że podczas trwania burzy, nie wolno gotować rosołu i mleka, bo zupa skwaśnieje, a mleko zmieni swój smak. Żaden z powyższych przesądów nie ma jednak naukowego uzasadnienia.
Jak się chronić przed burzą?
W czasie burzy powinniśmy przebywać w pomieszczeniach, ale również w nich warto przestrzegać kilku zasad. Należy pozamykać wszystkie okna i się do nich nie zbliżać. Nie powinno się także używać urządzeń elektronicznych, takich jak np. suszarka do włosów czy maszynka do golenia, gdyż istnieje ryzyko, że gdy piorun uderzy w dom, urządzenia te przeniosą ładunek elektryczny na człowieka. Ponadto, gdyby doszło do awarii sieci elektrycznej, włączone urządzenia stwarzają ryzyko pożaru, nie wspominając o możliwych przepięciach, które mogą sprzęt uszkodzić. Najlepiej więc wyłączyć wszystkie sprzęty elektryczne z sieci.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl