Trwa ładowanie...
da9w1cd

Przeżyła eksperymenty medyczne w Auschwitz. Była więźniarka wzruszona odznaczeniem

Zofia Posmysz-Piasecka została odznaczona Orderem Orła Białego. Prezydent Andrzej Duda podziękował jej za świadectwo, którym była więźniarka do dzisiaj się dzieli. Sama zainteresowana nie ukrywała zaskoczenia i łez wzruszenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent docenił działalność byłej więźniarki
Prezydent docenił działalność byłej więźniarki (East News)
da9w1cd

"W uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy o Holokauście i martyrologii Polaków, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych w czasach II wojny światowej, za przekazywanie świadectwa prawdy o zagładzie poprzez działalność artystyczną i twórczą" - odczytano w przemówieniu uzasadniającym przyznanie Zofii Posmysz-Piaseckiej Orderu Orła Białego.

96-letnia kobieta ma za sobą tragiczną przeszłość. Była więźniarką obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Ponadto przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci.

Pomimo wielu traumatycznych przeżyć Zofia Posmysz-Piasecka zdecydowała się konsekwentnie wracać wspomnieniami do przeszłości i uświadamiać następne pokolenia o tym, jak wyglądała rzeczywistość w trakcie wojny. Była więźniarka przez wiele lat pracowała jako dziennikarka oraz zajmowała się pisaniem scenariuszy.

da9w1cd

Była więźniarka jest nie tylko odważna, ale też bardzo skromna. 96-latka nie kryła zaskoczenia, gdy zadzwonił przedstawiciel Kancelarii Prezydenta z informacją o przyznaniu jej odznaczenia. "Wciąż od kilku dni mi się wydaje, że to mi się śni. Byłam wychowana w atmosferze wiary w cuda, chyba to się potwierdza dzisiaj" - powiedziała odbierając odznaczenie. "Dlaczego? Za co? Co ja takiego uczyniłam, że takie spotyka mnie odznaczenie, takie wyróżnienie?" - długo się zastanawiała.

da9w1cd

Zobacz także: Siłaczki odc. 6. Cykl Klaudii Stabach. Dajemy kobietom wsparcie, na jakie zasługują

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

da9w1cd

Podziel się opinią

Share
da9w1cd
da9w1cd