UrodaPrzyczyny siwienia włosów

Przyczyny siwienia włosów

Przyczyny siwienia włosów
Źródło zdjęć: © iStock.com
Edyta Maciejczak
04.08.2017 22:08, aktualizacja: 06.08.2017 09:57

Siwienie włosów jest naturalnym procesem, z którym każdy z nas będzie musiał się zmierzyć we właściwym dla siebie czasie. Siwe włosy pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak istnieją czynniki, które mogą przyspieszyć ten proces. Jakie?

Co to jest siwienie?

Naturalny kolor włosów to zasługa melanocytów – komórek wytwarzających melaniny, czyli substancje koloryzujące. Cząstki barwnika osiadają na kreatynowych włóknach włosa i powstaje kolor. Pierwsze siwe włosy wcale nie muszą być siwe, ale bladożółte lub białe. Gdy melanocyty źle pracują, to pojawiają się siwe włosy. Główną przyczyną siwienia włosów są geny, ale nie tylko.

Rodzaje siwienia

Uwzględniając wiek, w którym pojawiają się pierwsze siwe włosy, można wyróżnić dwa rodzaje siwienia:

  • Siwienie ogólne – naturalne wraz z upływem lat. Rozpoczyna się zwykle po 40. roku życia. Zazwyczaj przyczynami są odziedziczone geny. Niektórzy siwieją w późnym wieku, inni wcześniej. Na kruczoczarnych włosach szybciej pojawiają się srebrne nitki.
  • Siwienie przedwczesne – siwienie w młodym wieku. Przyczyn jest bardzo wiele: niewłaściwa dieta, szybkie tempo życia, zanieczyszczone środowisko warunkują szybsze pojawienie się siwych włosów. Przedwczesne siwienie dotyka najczęściej osoby nerwowe, zestresowane, nadpobudliwe lub cierpiące na anemię, silne bóle głowy i migrenę.

Jakie są przyczyny siwienia?

Melanina, czyli naturalny pigment, traci kolor w macierzy włosa. W efekcie melanocyty nie produkują wystarczającej ilości koloru. Naturalne siwienie włosów to proces, który może się rozpocząć już wieku 30 – 40 lat. Jeśli rozpocznie się wcześniej, około 20 roku życia, to mamy do czynienia z przedwczesnym siwieniem, którego przyczyną mogą być pewne choroby, bardzo silny stres lub wyniszczenie organizmu przez nawyki. Wśród przyczyn siwienia można wymienić także niedobór witaminy B5 i miedzi. Zależy ono przede wszystkim od genów.

Jak można zapobiec siwieniu włosów?

Proces siwienia włosów można skutecznie opóźnić, stosując się do kilku wskazówek. Należy uzupełniać niedobór witaminy B5. W naturalnej postaci można ją znaleźć w otrębach pszennych, wątróbce, pestkach słonecznika, orzechach, serze, jajach, grzybach, niektórych rybach, mięsie kurczaka, bananach, melonach, pomarańczach, brokułach, ziemniakach i pełnoziarnistym chlebie. Ponadto warto znaleźć w ciągu dnia choć 20 minut relaksu i odpoczynku. Skutecznym sposobem jest spożywanie dwa razy w tygodniu pół szklanki drożdży piwnych i naparu z pół łyżeczki skrzypu i łyżeczki ziela serdecznika.

Sukcesem jest odpowiednia dieta. Powinno spożywać się 5 porcji różnych owoców i warzyw, wyeliminować słodycze, słone przekąski i fast foody. Aby zniwelować przyczyny siwienia, powinno się zerwać z wszelkimi nałogami i znaleźć sposoby na pokonanie stresu i wyładowanie złych emocji. Proces siwienia można także opóźnić, stosując odpowiednie kosmetyki, utleniające cebulki włosów.

Jak dbać o siwe włosy?

Siwe włosy narażone są na promieniowanie, dlatego trzeba chronić je przed słońcem. Ponieważ są to sztywne i suche kosmyki, to trzeba je nawilżać olejami i odżywkami. Ponadto powinno się je odżywiać maseczkami i myć delikatnym szamponem. Aby pokryć siwe włosy, należy stosować odpowiednie farby, najlepiej takie, które nie posiadają dużej liczny składników. Styliści polecają paniom z siwymi włosami zwłaszcza krótkie fryzurybob lub cięcie "na chłopczycę”, a z koloryzacji najlepsze będą pasemka.

Siwe włosy w każdym wieku najlepiej prezentują się w krótkich fryzurach

Pasemka pozwolą ukryć srebrne nitki pojawiające się we włosach

Modna fryzura zakrywająca siwe włosy

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także