Przyjęcie komunijne w domu – dekoracje

Podczas przyjęcia komunijnego w domu dekoracje pełnią równie istotną funkcję, jak dobrze ułożone menu. Stół pachnący świeżymi kwiatami znaczy wiele nie tylko w sferze estetycznej, ale również symbolicznej. Wszechobecna biel to oznaka czystości, złoto jest kolorem boskości, natomiast zieleń kojarzy się z młodością.

Przyjęcie komunijne w domu – dekoracje
Źródło zdjęć: © iStock.com

Komunia w domu – dekoracje kwiatowe

Wśród dekoracji komunijnych szczególną rolę odgrywają kwiaty, które odpowiadają za utrzymanie uroczystego charakteru przyjęcia. Znajdują się zarówno w bukietach, jak i w wianuszkach, czyli tradycyjnych elementach stroju dla dziewczynek. Są to przede wszystkim kwiaty w kolorze białym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać żywe dekoracje w odcieniach pastelowego różu, beżu czy nawet jasnego fioletu, który w maju pojawia się na gałązkach bzu, bratkach i niezapominajkach.

Bardzo popularnymi dekoracjami na komunię są kompozycję z margerytek, konwalii, goździków, frezji, a także delikatnych gipsówek. Należy natomiast uważać na lilie – kwiaty wydzielające bardzo intensywny zapach. Jeśli przestrzeni do ustawienia dekoracji jest dużo, bukiety można robić w okazałych wazonach, które z pewnością już od progu przykują uwagę gości. Jeżeli natomiast ilość miejsca nie pozwala na ustawienie rozłożystych kompozycji kwiatowych, warto postawić na kilka lub nawet kilkanaście drobnych bukiecików w słoikach lub kieliszkach do wina. Szkło można udekorować białą koronką bądź fibrą florystyczną.

Sprawdź aktualne oferty dekoracji i akcesoriów na WP radarOkazji.

Do ciekawym pomysłów na komunijną dekorację kwiatową zaliczają się rozmaite stroiki, plecionki i wianuszki wykonywane na stelażach ze styropianu lub gąbki. Na stołach razem z włożonymi z ustawionymi w środku świecami i lampionami często wyznaczają honorowe miejsce dla bohatera uroczystości. Można je zastąpić wieloramiennymi świecznikami oplecionymi bluszczem bądź udekorowanymi luźno opadającym bukietem.

Komunia w domu – dekoracja stołu

Dekoracja stołu komunijnego daje prawdziwe pole do popisu kreatywnym rodzicom. Można kupić lub samodzielnie wykonać girlandy i banery z napisami, które nadają się do zawieszenia na ścianie, jak również przystroić wnętrze unoszącymi się w powietrzu balonami z helem. Gdzieniegdzie warto wyeksponować ozdoby ceramiczne (np. białe aniołki) lub wiklinowe serca. Świetnym pomysłem jest również przygotowanie upominków dla gości, które będą ustawione przy każdym talerzyku. Do ich zapakowania mogą posłużyć złote woreczki z organtyny albo specjalne laserowo wycinane pudełeczka z białego kartonu. Można też zamówić czekoladki w personalizowanych papierkach z podziękowaniem dla gości albo upiec kruche ciasteczka w kształcie aniołków, gołąbków czy hostii, a następnie ozdobić je lukrem lub masą cukrową. Takie oryginalne słodkości będą wspaniałą dekoracją stołu komunijnego.

  • Nakrycie stołu na przyjęcie komunijne w domu

Dekoracje na stół to dopiero połowa sukcesu. Uroczystość pierwszej komunii świętej wymaga dbałości o ułożenie zastawy stołowej. Po lewej stronie talerza powinien leżeć widelec, natomiast po prawej nóż i łyżka. Łyżeczkę do herbaty (zwróconą w lewą stronę) i widelczyk do deseru (zwrócony w prawą stronę) można umieścić nad talerzem. Trzeba pamiętać o układaniu sztućców w takiej kolejności, w jakiej będą podawane posiłki (na odwrót dla osób leworęcznych). Szkło dobrze jest ustawić na skos (kaskadowo) lub w kształt trójkąta.

  • Dekoracje komunijne z serwetek i papieru

Sztućce bardzo elegancko wyglądają w serwetkach, zwłaszcza jeśli znajdują się na nich złote akcenty. Schludnie złożone kieszonki korespondują z uroczystym charakterem przyjęcia. Do wykonywania ozdób na stoły najlepiej jest używać serwetek filzelinowych. Łatwiej przychodzi zrobienie z nich kształtów takich jak wachlarze, łabędzie, stożki, tulipany, kwiaty lotosu i orchidee. W wykonywanie papierowych ozdób komunijnych na stoły można zaangażować też dziecko, które z pewnością ucieszy się na wieść, że będzie miało swój wkład w przygotowania. Trzecioklasista bez trudu powinien poradzić sobie ze zrobieniem prostych wzorów origami. Na stołach świetnie wyglądają porozrzucane gdzieniegdzie papierowe kwiatki. Warto jednak zadbać o to, by nie zlewały się z obrusem i wykorzystać do ich stworzenia inny kolor kartonu niż biały, np. odcienie szarości i pastelowego różu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)