FitnessPrzyjrzyj się tarczycy

Przyjrzyj się tarczycy

Czujesz się zmęczona i masz problemy z koncentracją? A może stałaś się nerwowa, często się pocisz i łapią Cię skurcze? Te objawy mogą sygnalizować choroby tarczycy.

Przyjrzyj się tarczycy
Źródło zdjęć: © sxc.hu

11.12.2009 | aktual.: 04.03.2012 18:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czujesz się zmęczona i masz problemy z koncentracją? A może stałaś się nerwowa, często się pocisz i łapią Cię skurcze? Te objawy, choć na pozór tak różnorakie, mogą sygnalizować choroby tarczycy.

Tarczyca leży z przodu szyi, tuż pod krtanią. Chociaż jej waga nie przekracza 30g, jest to największy gruczoł wydzielający do krwi hormony. Od nich zależy prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a nieprawidłowa praca tarczycy ma wpływ na nasze zdrowie. Na tarczycę zachorować można w każdym wieku, ale to właśnie kobiety cierpią z jej powodu 5 razy częściej niż mężczyźni. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Prawdopodobnie odpowiadają za to estrogeny - żeńskie hormony, które wpływają na ilość i aktywność hormonów tarczycy.

Newralgiczne okresy w życiu kobiety, gdy najczęściej tarczyca zaczyna szwankować to: dojrzewanie, ciąża, rok po porodzie oraz menopauza. U nastolatek kłopoty z tarczycą mogą zakłócić dojrzewanie oraz wpływać na koncentrację podczas nauki. U młodych kobiet mogą one utrudniać zajście w ciążę, a u ciężarnych zwiększają ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu. W okresie menopauzy kobiety częściej zapadają na chorobę Hashimoto, która powoduje niedoczynność tarczycy.

Tajemnicze objawy

Choroba tarczycy może przybierać różne objawy, które często na nią nie wskazują. Rozdrażnienie czy kłopoty ze snem zazwyczaj tłumaczymy stresem, zaparcia i biegunki kojarzą się nam z chorobami układu trawiennego, nagłe zwiększenie wagi wiążemy z łakomstwem, a pocenie się z menopauzą. Dlatego przyjrzyj się sobie i przeanalizuj objawy, gdyż mogą one świadczyć o tym, że twoja tarczyca nie pracuje prawidłowo. Najczęściej występuje niedobór hormonów tarczycy, czyli niedoczynność. Schorzenie to mogą sygnalizować takie objawy jak: zmęczenie, senność, obrzęki twarzy i rąk, pogorszenie pamięci i koncentracji, zaparcia, nagły wzrost wagi, sucha skóra, łamliwe paznokcie czy wypadanie włosów. Rzadziej rozwija się nadczynność, czyli nadmiar hormonów tarczycy. Jeśli stałaś nerwowa, masz kłopoty ze snem, ciągle jest ci gorąco, straciłaś na wadze, chociaż się nie odchudzasz, odczuwasz kołatanie serca i drżenie rąk, miewasz biegunki – symptomy te mogą świadczyć o nadczynności tarczycy. Objawy te na początku nie są dokuczliwe
i łatwo je przeoczyć.

Nie muszą też występować wszystkie jednocześnie. Inną choroba, która może nam dokuczać, jest zapalenie tarczycy powodowane przez bakterie i wirusy. Może je sygnalizować ból gardła i powiększenie gruczołu. Jeśli jest wynikiem powikłań po infekcji górnych dróg oddechowych – objawia się gorączką i bolesnym obrzękiem tarczycy, który promieniuje do uszu czy nawet klatki piersiowej. Niektóre schorzenia tego narządu (choroba Gravesa - Basedowa, choroba Hashimoto) są chorobami z autoagresji. Oznacza to, że nasz własny układ odpornościowy zwraca się przeciw sobie i zaczyna atakować własne tkanki uznając je za zagrożenie.

Wybierz się do lekarza

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy, które mogą wskazywać na chorobę tarczycy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić oznaczenie poziomu tyreotropiny (TSH) we krwi. Hormon ten steruje pracą tarczycy, a badanie pozwala określić, czy ilość hormonów tego gruczołu jest wystarczająca. Jeśli jest ponad normę – zwykle świadczy o niedoczynności, jego niedobór sygnalizuje natomiast nadczynność. Do zdiagnozowania chorób tarczycy wykonuje się też specjalistyczne badania laboratoryjne, na które kieruje endokrynolog.

Jeśli masz problemy z zajściem w ciążę lub z jej donoszeniem – warto zrobić badanie na obecność przeciwciał tarczycowych we krwi. W wyniku nadmiernej produkcji hormonów często na tarczycy tworzą się guzki. Mogą to być guzki „zimne”, które nie produkują hormonów oraz aktywne – „gorące”. Badaniem, które pozwala określić rodzaj i rozmiary guzków, jest USG. Kłopotów z tarczycą nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczone mogą doprowadzić do groźnych chorób.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (10)