Niektórzy nie dają go w prezencie. Oto znaczenia przypisywane wrzosowi
To właśnie od kwitnących wrzosów wziął swoją nazwę wrzesień. Zwłaszcza jesienią chętnie przynosimy tę roślinę do domu i ozdabiamy nią swoje wnętrza. Niektórzy jednak unikają wrzosu z obawy przed pechem. Wedle dawnych wierzeń wrzos mógł sprowadzić na domowników nieszczęście. Czy wypada dać wrzos w prezencie?
12.09.2022 | aktual.: 13.09.2022 12:34
Ludzie od tysięcy lat przypisują roślinom znaczenia symboliczne, a niekiedy nawet nadprzyrodzoną moc. Nie inaczej jest w przypadku wrzosu. Ta roślina co roku zwiastuje koniec lata. Momenty zmian pór roku były dla naszych przodków, żyjących w zgodzie z cyklami przyrody, czasem szczególnym - nic więc dziwnego, że roślinie kojarzonej z przełomem w naturze przypisano tak wiele magicznych mocy. To, jak był odbierany wrzos zależało od wielu czynników, w tym od koloru jego kwiatów.
Znaczenia przypisywane wrzosowi
Wrzos i związane z nim wierzenia rozpowszechniły się zwłaszcza w Europie Północnej. Ma on szczególne znaczenie dla Szkotów, z których wielu miało wrzos w swoich tarczach herbowych. Z przypisywania mu wielu magicznych znaczeń znani byli szczególnie Irlandczycy, którzy wykorzystywali tę roślinę do rytuałów przywoływania duchów zmarłych - kluczowym elementem tego obrządku było palenie wrzosowych kadzideł. Wrzos jest także jednym z symboli Norwegii.
Wrzos biały a wrzos fioletowy
Wróżba związana z kwiatem wrzosu w zależy w dużej mierze od jego koloru. Szczególne znaczenie przypisywano wrzosom białym, które w naturze występują najrzadziej. Wedle legend, wrzosy tego koloru miały wyrosnąć w miejscach, w których nigdy nie została przelana krew.
Wiążą się one z symboliką białego wrzosu, który oznacza czystość, niewinność i powodzenie, ma także chronić od złego. To dobre wróżby, dlatego biały wrzos bywa wykorzystywany jako dekoracja ślubna, pojawia się też czasem w bukietach panien młodych. Tak pozytywne skojarzenia sprawiają, że ofiarowanie wrzosu w tym kolorze można uznać za miły, przyjacielski gest.
Wrzos w odcieniu purpury oznacza natomiast szacunek oraz jest symbolem siły. Także tej witalnej – nie tylko wyraża miłość i uwielbienie, lecz działa także jako afrodyzjak. Ponadto wrzosy w odcieniach fioletu mają uspokajać i wpływać na lepszy sen. Lepszy i bardziej... proroczy. Celtowie uważali podobno, że wystarczy włożyć gałązkę wrzosu pod poduszkę, by przywołać ukazującą się we śnie przepowiednię.
Wrzos, który przynosi pecha
Istnieje również druga, mroczniejsza legenda, dotycząca wrzosu. Ta łączy wrzosowiska z siłami nieczystymi. Słowianie wierzyli, że są one miejscami szczególnie upodobanymi przez czarownice. To właśnie z wrzosów miały podobno robić swoje miotły. Roślin tych na wszelki wypadek nie przynoszono więc do domów. Wierzono również, że wrzos w doniczce może sprowadzić na domowników nieszczęście oraz przyciągnąć choroby.
W Polsce wrzosy silnie kojarzą się również z cmentarzem – obok chryzantem to jedne z popularniejszych kwiatów stawianych na grobach w dniu Wszystkich Świętych. Z tego powodu ofiarowanie komuś wrzosu może być postrzegane jako nietakt, przesądni mogą natomiast dopatrywać się w tym geście złych intencji.
Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej:
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.