Przyprawy, które wspomagają odchudzanie
Najczęściej używanymi przyprawami w polskiej kuchni są pieprz i sól. Czas to zmienić. Nie tylko ze względu na poprawę smaku, ale także dlatego, aby zyskać zdrowych sojuszników w walce ze zbędnymi kilogramami.
Najczęściej używanymi przyprawami w polskiej kuchni są pieprz i sól. Czas to zmienić. Nie tylko ze względu na poprawę smaku, ale także dlatego, aby zyskać zdrowych sojuszników w walce ze zbędnymi kilogramami.
Zacznijmy od kminu. To składnik mieszanek przypraw, takich jak np. curry. Dodawany do dań pikantnych, ostrych, wyrazistych. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, wspomaga metabolizm.
Ze względu na swoje właściwości dodaje się go do dań z warzyw strączkowych, aby zniwelować wzdęcia.
Lubczyk
Można go stosować w postaci suszonej i świeżej. Usprawnia trawienie. Dawniej był nieodzownym składnikiem zup, zwłaszcza rosołu.
Zawiera fitosterole, polifenole, flawonoidy oraz witaminę E. Jego korzeń ma zastosowanie w leczeniu kamieni nerkowych, działa moczopędne. Liście pomagają w usprawnieniu pracy nerek i oczyszczaniu organizmu.
Tekst: Weronika Weremko-Oszuścik, dietetyk
Kurkuma
Jej głównym składnikiem jest kurkumina, która wspomaga trawienie pokarmów. Dodatkowo upośledza tworzenie się nowych komórek tłuszczowych. Działa antyoksydacyjne, czyli wymiata wolne rodniki z organizmu.
Chroni wątrobę przed czynnikami toksycznymi. Stosując kurkumę w kuchni zapobiegasz starzeniu się organizmu, wspomagasz trawienie oraz oczyszczasz się z toksyn.
Szałwia
Zawiera olejki eteryczne, garbniki oraz gorycz. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i reguluje pracę przewodu pokarmowego.
Dobrze jest dodawać szałwię do dań mięsnych i z dużą zawartością tłuszczu lub pić wywar z niej po takim obfitym posiłku (usprawnia trawienie tłuszczów).
Czarny pieprz
Zewnętrzna warstwa pieprzu to piperyna. To ta część ma właściwości lecznicze i odchudzające. Piperyny nie da się odizolować od ziaren, dlatego też można stosować jej sproszkowane ekstrakty.
Gdy ją spożywamy, dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej oraz do zahamowania powstawania nowych adipocytów.
Pieprz wspomaga wydzielanie kwasów żołądkowych, dzięki czemu usprawnia trawienie.
Pieprz cayenne
Wyrabia się go z papryki cayenne, którą się suszy i mieli. W papryczkach znajduje się kapsaicyna, która nadaje ostry i drażniący smak przyprawianym nią daniom.
Przyspiesza metabolizm poprzez rozgrzanie organizmu od wewnątrz. Zwiększa termogenezę.
Tego rodzaju pieprzu nie można stosować zbyt często, ponieważ organizm przyzwyczaja się do jego działania. Używany okazjonalnie ogranicza apetyt na słodkie i tłuste potrawy.
Gorczyca
Występuje w dwóch odmianach: czarnej i białej. Czarna gorczyca jest ostra w smaku, dlatego też ma zastosowanie jako dodatek do musztard i dań mięsnych. Nawet jej niewielka ilość pobudza wydzielanie soków żołądkowych, poprawia perystaltykę jelit oraz wspomaga trawienie. Przyjmowanie zbyt dużych ilości gorczycy czarnej może powodować podrażnieniu błony śluzowej żołądka oraz jelit.
Gorczyca biała (w przeciwieństwie do czarnej) nie podrażnia żołądka oraz zmniejsza stany zapalne. Nasiona pęcznieją w przewodzie pokarmowym i usprawniają przejście pokarmu przez jelita.
Polecana jest w nieżycie żołądka, zaparciach i w przypadku otyłości.
Mięta pieprzowa
W lecznictwie wykorzystywane są liście tej rośliny. Zbiera się je tuż przed kwitnięciem, następnie suszy i przechowuje w szczelnie zamkniętych pojemnikach, aby nie straciły swoich cennych olejków eterycznych.
Właśnie te olejki oraz garbniki usprawniają pracę jelit, wspomagają wydzielanie soku żołądkowego. Wprowadzając miętę pieprzową do swojej kuchni, pozbędziesz się problemów trawiennych oraz oczyścisz organizm.