Najgorsze, co możesz zrobić tui na jesień. Zmarnieje w oczach
09.09.2024 19:20, aktual.: 09.09.2024 20:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wrzesień to ostatni moment na cięcie tui przed zimą. Pożyteczny zabieg może mieć jednak zgubne skutki, jeśli wykonamy go zbyt późno, a sekator zetnie zbyt dużo igliwia.
Tuje to niezwykle popularne rośliny, które przy niewielkim nakładzie pracy mogą zachwycać nas swoim wyglądem niemal przez cały rok. Nic więc dziwnego, że często zdobią podjazdy, ogrody oraz podwórka. Jak jednak o nie właściwie zadbać? Wystarczy pamiętać o jednym.
Kiedy należy przycinać tuje?
Decydują się na nie zarówno profesjonalni ogrodnicy, jak i osoby, które nie do końca znają się na roślinach. Swoim wyglądem pięknie zdobią posesje niezależnie od pory roku. Nie są one zbyt wymagające, a w dodatku niestraszne im także mrozy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tuje można sadzić do późnej jesieni, jednak najlepiej jest to zrobić co najmniej na sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Rośliny te uwielbiają słońce, dlatego dobrze czują się w dobrze nasłonecznionych miejscach. Śmiało można także sadzić je w półcieniu. Należy również pamiętać o regularnym podlewaniu.
Rośliny te należy podcinać także trzy razy w roku. Pierwszy raz na wiosnę, czyli na przełomie marca oraz kwietnia, drugi w czerwcu, a trzeci na koniec sierpnia. Najpóźniej na początku września. Zbyt późne przycięcie sprawi, że roślina zmarnieje. Nie powinno się jednak tego robić w przypadku tui mniejszych niż 1,5 m lub które mają mniej niż rok.
Czytaj też: Posadź zamiast tui. Najlepsza na żywopłot
Jak podcinać tuje?
Każde przycinanie tui będzie wyglądało zupełnie inaczej. W przypadku pierwszego i drugiego cięcia możemy każdy z pędów skrócić nawet o 1/2 ich długości. Dzięki temu roślina będzie mogła dużo lepiej się rozkrzewić. Z kolei podczas ostatniego przycinania w roku gałązki skracamy o ok. 1-2 cm.
Jesienią warto pamiętać także o nawożeniu tui. Najlepiej jest to zrobić najpóźniej w październiku, tak by móc dostarczyć roślinie niezbędnych do prawidłowego wzrostu substancji odżywczych.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.