Puma - historia, modele, gwiazdy
Logo Puma z największymi gwiazdami na pierwszym planie
Puma - historia marki
Niemcy Adolf i Rudolf Dassler założyli firmę Gebrüder Dassler OHG w 1924 roku w Herzogenaurach w Bawarii. Początkowo szyli buty sportowe dla dzieci i młodzieży, stopniowo rozszerzali asortyment. Na Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie w obuwiach Dasslerów wystąpiły reprezentacje Niemiec i USA. Od początku drugiej wojny światowej bracia byli zmuszani do produkcji zaopatrzenia dla Wermachtu, co zapoczątkowało konflikty w zarządzie firmy. Rudolf Dassler opuścił rodzinne przedsiębiorstwo i po jego podziale w 1948 roku założył własną fabrykę butów sportowych Ruda, nazwaną potem Puma Schuhfabrik Rudolf Dassler. Jego brat Adolf natomiast kontynuował pracę w swojej firmie z logiem Adidasa. Plotkowało się o podziale między braćmi wskutek romansu Rudolfa z żoną Adolfa oraz nieporozumieniach w kwestiach podziału dochodów.
Marka Puma zasłynęła jako pionier w dziedzinie wulkanizacji obuwia już w 1960 roku. Po śmierci Rudolfa w 1974 roku przedsiębiorstwo Puma objął jego syn, Armin. 2 lata później zaprezentowano zaawansowaną technologię obuwia, zapobiegającego nadwyrężaniu ścięgna Achillesa u sportowców, niedługo potem – amortyzującą technologię TRINOMIC. W 1986 roku Puma weszła na giełdę, a po 3 latach synowie Rudolfa Dasslera sprzedali większość udziałów Pumy Cosa Liebermann SA ze Szwajcarii. W 2001 roku w skład Pumy weszła grupa Tretorn ze Skandynawii. Marka zadebiutowała na rynku produktów dla golfistów w 2010 roku. Nazwa Puma SE (spółka europejska) obowiązuje od 2011 roku.
Puma – słynne modele i produkty marki
Pierwszym słynnym modelem butów Puma były korki ATOM. W 1952 roku w Pumie powstały pierwsze buty dla piłkarzy z wkręcanymi w podeszwę korkami – SUPER ATOM, kolejne były ATOM: BRASIL. Na olimpiadzie w Mexico City w 1968 roku Tommie Smith wystąpił w butach Puma Suede, które w 2018 roku będą obchodzić półwieczne istnienia. W butach piłkarskich PUMA KING Pele zdobył z reprezentacją Brazylii mistrzowski tytuł w Meksyku. Współpraca Puma z tenisistami zaowocowała modelem butów Borisa Beckera. Kolejna na prestiżowej liście partnerów Pumy była marka Porsche, co zaowocowało butami przeznaczonymi do sportów motorowych. Powstała także kolekcja obuwia Puma Speedcat, dla której inspirację stanowił styl kierowców z Formuły 1. Z Pumą tworzyli również projektanci Philippe Starck oraz nieżyjący już Alexander McQueen.
Wśród najlepiej sprzedających się produktów Puma przodują:
- Buty Puma.
- Koszulki Puma.
- Bluzy Puma.
- Dresy Puma.
- Bokserki Puma.
- Skarpetki Puma.
- Torby Puma.
- Zegarki Puma.
- Perfumy Puma.
Puma – gwiazdy związane z marką
Na rynku europejskim Puma od lat ma status najpotężniejszego technicznego sponsora piłkarskiego, ustępując jedynie Adidasowi i Nike. Puma sponsorowała takie gwiazdy piłki nożnej, jak Rivaldo, Ashley Cole, Joaquin, Ryan Giggs, Mario Balotelli, Cesc Fabregas, Eusebio, Pele, Diego Maradona czy Euzebiusz Smolarek. Jeśli chodzi o reprezentacje narodowe, które wychodziły na murawę stadionów piłkarskich w strojach z logo Puma, warto wymienić Włochy, Czechy, Słowację, Angolę, Białoruś, Macedonię, Urugwaj, Szwajcarię, Jemen, Tunezję oraz Wybrzeże Kości Słoniowej.
W latach 1984-87 twarzą Puma była tenisistka Martina Navratilova, w 1998 roku podpisano kontrakt z Sereną Williams. W 2016 roku do teamu Puma dołączyła Cara Delevingne (kampania ”Do You”), uzupełniając listę takich gwiazd, jak Rihanna (od 2015), The Weeknd (Kanadyjczyk Abel Tesfaye, tworzący wcześniej dla H&M, obecnie XO Puma) czy modelka Kylie Jenner. Latem 2017 roku piosenkarka Selena Gomez przeszła operację przeszczepu nerki. Niedługo potem ogłoszono, że wokalistka zostanie gwiazdą nowej kampanii Puma – Phenom z kolekcją obuwia dla kobiet. Wcześniej Selena współpracowała m.in. z Louis Vuitton czy Coach.