Adidas - historia marki, produkty, logo
Adidas to niemiecka firma produkująca odzież i obuwie sportowe. Jej popularność i innowacyjne rozwiązania sprawiły, że nazwa marki w języku polskim utożsamiana jest z różnego rodzaju butami sportowymi.
Adidas - historia marki
Historia marki Adidas sięga początku dwudziestolecia międzywojennego, gdy Bawarczyk Adolf Dassler, w obliczu dotkliwego bezrobocia, postanowił założyć własny biznes. W swoim domu założył mały warsztat, w którym szył pierwsze buty sportowe dla dzieci i młodzieży. Choć prowizoryczne, obuwie Dasslera zyskało popularność i już w 1924 roku wraz z bratem Adolf założył firmę Gebrüder Dassler OHG.
Po wybuchu II wojny światowej firma realizowała zamówienia na obuwie dla niemieckiej armii, co stało się powodem kłótni między braćmi. Rudolf zdecydował opuścić przedsiębiorstwo. Chociaż po wojnie próbowano ponownie nawiązać współpracę, ścieżki braci rozeszły się na zawsze. Rudolf w 1948 roku założył własną fabrykę obuwia sportowego Puma (początkowo Ruda), a Adolf promował własną markę Adidas (od zdrobnienia „Adi” i trzech pierwszych liter nazwiska).
Buty Adidasa stały się rozpoznawalne dzięki prostemu zabiegowi. W tamtych czasach obuwie sportowe różniło się od siebie w nieznacznym stopniu. Wykonane było zazwyczaj z ciemnej skóry, a z boku miało wszyty wzmacniający pasek. Adolf Dassler postanowił zatem doszyć z boku jeszcze dwa paski, które w kolejnych latach stały się symbolem Adidasa. Po Igrzyskach Olimpijskich 1952 w Helsinkach, podczas których w butach Adidasa pobiegł czeski biegacz Emil Zátopek, Dassler zorientował się, że podobnym znakiem promuje się jedna z fińskich wytwórni obuwia sportowego, Karhu. Przedsiębiorca niemal natychmiast wniósł o zastrzeżenie znaku firmowego, wypłacając Finom zadośćuczynienie.
Z czasem firma Adidas rozpoczęła szycie strojów sportowych oraz sprzętu, przeznaczonych do praktykowania różnego rodzaju sportów. Pierwsze ubrania pojawiły się w 1961 roku, a w 1963 roku piłki desygnowane logo Adidasa. O zwróceniu się w kierunku produkcji odzieży świadczyło przejęcie firmy Salomon SA w 1997 roku. Od tej pory, aż do sprzedaży spółki w 2006 roku, przedsiębiorstwo funkcjonowało pod nazwą Adidas-Salomon AG. Również w 2006 roku firma wykupiła inną znaną markę sportową, Reebok.
Adidas - partner sportowców
Adolf Dassler był wielkim fanem sportu i już od początku funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa, wyposażał w obuwie lekkoatletów startujących w Igrzyskach Olimpijskich. Pierwsze medale w butach braci Dassler zdobyła biegaczka Linda Radke w 1928 roku w Amsterdamie, a już osiem lat później w Berlinie firmę promował czarnoskóry biegacz Jessie Owens, który swoimi sukcesami wzburzył skrajnie konserwatywnych nazistów.
W 1948 roku Adidas nawiązał współpracę z czeskim biegaczem, Emilem Zatopkiem, który na Olimpiadzie w Helsinkach zdobył 4 medale, a także z Herbertem Shade, zdobywcą brązowego medalu na 5 km w tym samym turnieju.
Wielkim sukcesem Adidasa były Igrzyska Olimpijskie w 1960 roku w Rzymie, podczas których aż 75 proc. sportowców nosiło obuwie i stroje firmy. Rekord został pobity już cztery lata później w Tokio, gdy Adidasowi zaufało 80 proc. uczestników Olimpiady. W 1972 roku Adidas zaprezentował nowe logo, koniczynkę nazywaną zwyczajowo Trefoil. Miała być symbolem 3 kontynentów i ducha rywalizacji sportowej. W tym samym roku odbyły się Igrzyska w Monachium, podczas których Adidas pełnił funkcję oficjalnego dostawcy wyposażenia sportowego.
Fala popularności obuwia marki Adidas doprowadziła do powstania w 1979 roku butów do gry w piłkę nożną, Copa Mundial, które stały się najlepiej sprzedającymi się w historii butami w swojej kategorii. Natomiast w 1995 roku wypuszczono na rynek obuwie piłkarskie Predator, które zdobyło uznanie wśród piłkarzy niemieckiej Bundesligi.
W 1996 roku w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w ubraniach i obuwiu Adidasa wystartowało ponad 6 tys. sportowców z 33 krajów. Firma dostarczyła również sprzęt dla 21 z 26 dyscyplin olimpijskich.
Adidas - produkty
Pierwsze buty sportowe Adolfa Dasslera wykonane były z płótna namiotu wojskowego lub skóry, a ich podeszwy z gumowej uszczelki. Z biegiem lat Adidas udoskonalał technologie, a dziś pochwalić się może szeroką ofertą wygodnego obuwia sportowego. Równie dużą wagę firma przywiązuje do odzieży. Klientom oferuje koszulki, bluzy, polary, legginsy, spodnie dresowe, czapki i plecaki. Aktualna oferta zawiera 4 linie:
- Adidas Originals (desygnowane logo z koniczynką),
- Adidas Athletics,
- Adidas Neo,
- Adidas by Stella McCartney, linię dedykowaną kobietom.
Najpopularniejsze modele butów Adidasa to:
- Adidas Superstar,
- Adidas NMD,
- Adidas Tubular,
- Adidas Hamburg,
- Adidas Gazelle,
- Adidas ZX FLUX,
- Adidas Dragon.
Trzy paski wszyte przez Adolfa Dasslera w pierwszych modelach butów stały się symbolem marki, a następnie wpisały się w rynek w postaci logo. W 1972 roku Adidas zaprezentował nowe logo w kształcie koniczynki. Dziś funkcjonują oba znaki firmowe, przy czym paski umieszcza się na wszystkich produktach Adidasa, a koniczynkę na butach i ubraniach z linii Adidas Originals.
Adidas - kampanie reklamowe
Jedną z gwiazd, które zaangażowano do kampanii reklamowych marki Adidas jest modelka Karlie Kloss.
Adidas - buty trenigowe
Adidas jest jednym z liderów produkcji butów treningowych. Model Supernova Glide Boost to buty przeznaczone do biegania.
Adidas na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie
Adidas obecny jest w roli sponsora na Igrzyskach Olimpijskich niemal od początku swojego istnienia. Marki nie zabrakło również w Londynie w 2012 roku. W strojach Adidasa wystartowali między innymi francuscy piłkarze ręczni oraz brytyjska biegaczka Jessica Ennis.
Adidas - fenomen modelu Superstar
Model Adidas Superstar to produkt flagowy marki. W oryginalnej wersji but jest biały, a z boku ma naszyte trzy czarne paski. W marcu 2015 roku Adidas wypuścił na rynek model w kilkudziesięciu kolorach.