Trwa ładowanie...
dieta
02-01-2013 10:03

Puszyści żyją dłużej niż szczupli

Analiza 100 badań przeprowadzonych przez rząd Stanów Zjednoczonych wykazała, że ludzie z niewielką nadwagą umierali później niż osoby szczupłe w tym samym wieku. Dodatkowe kilogramy pomagają w walce z chorobą w starszym wieku, jednak chorobliwa otyłość zwiększa ryzyko śmierci w młodym wieku o jedną trzecią.

Puszyści żyją dłużej niż szczupliŹródło: Thinkstockphotos
d3xyojt

Analiza 100 badań wykonana przez rząd Stanów Zjednoczonych wykazała, że ludzie z niewielką nadwagą umierają później niż osoby szczupłe w tym samym wieku. Dodatkowe kilogramy pomagają w walce z chorobą w jesieni życia, jednak chorobliwa otyłość zwiększa ryzyko śmierci w młodości o jedną trzecią.

Jeśli z jednym z twoich postanowień noworocznych jest prowadzenie zdrowego trybu życia, być może najlepszym sposobem będzie porzucenie diety i dalsze rozkoszowanie się świątecznymi resztkami. Okazuje się bowiem, że osoby z lekką nadwagą żyją dłużej. Dowiodły tego zakrojone na szeroką skalę badania.

Kobiety i mężczyźni z poprawnym wskaźnikiem masy ciała (BMI) statystycznie umierają wcześniej niż ich rówieśnicy, których masa ciała nieznacznie przewyższa wyznaczoną normę. Na najwcześniejszą śmierć narażeni są ludzie otyli. Nie po raz pierwszy padła sugestia, że bardzo szczupli ludzie niekoniecznie muszą być najzdrowsi.

d3xyojt

Jednym z wyjaśnień, jakim lekarze tłumaczą tę zależność jest fakt, iż odrobina dodatkowego tłuszczyku pomaga w walce z chorobą, gdy organizm musi znaleźć dodatkowe źródło energii. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych z obniżoną odpornością.

Jest również możliwe, że ponieważ powszechnie uważa się, że osoby z nadwagą narażone są na różne dolegliwości, np. cukrzycę czy podwyższone ciśnienie krwi, kontrolują one swoje zdrowie z większą uwagą i dbają o zdrowy tryb życia. Tymczasem osoby szczupłe czują się nijako zwolnione z dodatkowych starań o dobrą kondycję, w rezultacie narażając swoje zdrowie.

Inna teoria głosi, że puszyści odżywiają się de facto lepiej niż głodzący się ludzie, zabijający głód papierosami lub odmawiający sobie zdrowych, ale kalorycznych produktów. Do takich wniosków doszli badacze po przeanalizowaniu 91 dokumentów, przedstawiających rezultaty badań na ten temat z całego świata, które objęły miliony kobiet i mężczyzn.

Osoby, które wiele lat wcześniej miały zdiagnozowaną niedużą nadwagę, dożywały późnego wieku, więc czynnik wagowy tak naprawdę nie wpłynął negatywnie na ich żywotność. W porównaniu do osób szczupłych, miały one 6 proc. mniejsze szanse na przedwczesną śmierć. Wnioski opublikowano na łamach "Journal of the American Medical Association".

Na podstawie Dailymail.co.uk (mtr), kobieta.wp.pl

d3xyojt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xyojt