Trwa ładowanie...
rabin
SPP
07-06-2022 09:01

Rabin oskarżony o gwałty i oszustwa. Twierdził, że "oczyszcza z grzechów"

Rabin Mosze Yazdi ze wspólnoty Givat Ze'ev mówił swoim zwolennikom, że posiada moce, które pozwalają mu "oczyszczać ludzi z grzechów". Wierni wierzyli w jego zapewnienia i przez lata milczeli. W konsekwencji duchowny miał wykorzystać seksualnie siedem kobiet. Został też oskarżony o liczne oszustwa finansowe.

Share
Rabin miał wykorzystywać seksualnie członkinie wspólnoty -  wizerunek rabina opublikował portal The Jerusalem Post, zdjęcie kobiety jest ilustracyjneRabin miał wykorzystywać seksualnie członkinie wspólnoty - wizerunek rabina opublikował portal The Jerusalem Post, zdjęcie kobiety jest ilustracyjneŹródło: Getty Images, Twitter
d3jdkuz

Jak podaje The Israel Post, do sądu w Jerozolimie wpłynął akt oskarżenia przeciwko rabinowi, Mosze Yazidowi. Mężczyzna usłyszy zarzuty dotyczące gwałtu, sodomii, oszustwa na setki tysięcy szekli oraz prania brudnych pieniędzy. Uzyskał zgodę na każdy czyn od swoich ofiar, tłumacząc, że w ten sposób oczyszcza je z grzechów przeszłości. Od 27 kwietnia rabin przebywa w areszcie.

Rabin gwałcił ofiary w dniu ich ślubu

Yazdi od lat 90. był rabinem we wspólnocie Givat Ze'ev w dzielnicy Bukhraim w Jerozolimie. Podczas codziennych lekcji miał nakłaniać wiernych do poddania się swoim zasadom.

Przekonywał, że jest jednym z 36 sprawiedliwych, którzy, według żydowskich tradycji, podtrzymują istnienie świata. Z aktu oskarżenia wynika, że wykorzystywał ten argument, żądając bezwzględnego posłuszeństwa od członków wspólnoty. Ofiary twierdzą, że udzielał im osobistych rad, konsultując się z Boską Obecnością, zmarłymi rabinami i innymi ważnymi osobami.

d3jdkuz

Członków wspólnoty przekonywał, że przez popełnione grzechy mają w sobie "iskry nieczystości", których można się pozbyć jedynie poprzez stosunek seksualny z rabinem. Na ofiary wybierał kobiety, którym przed gwałtem miał mówić o tym, jak piękne mają dusze - prosząc je przy okazji o dyskrecję. Prokuratura wskazuje, że do napaści dochodziło nawet w dniu ich ślubu.

Mosze Yazdi i jego kryminalna przeszłość

Yazdi nie tylko wykorzystywał seksualnie członkinie wspólnoty, ale miał także wyłudzać od wiernych pieniądze. Setki tysięcy szekli, jakie udało mu się pozyskać od ofiar, deponował na różnych kontach bankowych, przypisanych do sfałszowanych nazwisk.

Już w 2004 r. sąd rabiniczny zakazał mężczyźnie nauczania i doradzania duchowego kobietom, po tym, jak odkryto, że je wykorzystuje seksualnie. Mimo tego wciąż dochodziło do kolejnych napaści. Pierwsza skarga na Yazdiego trafiła na policję w 2007 r. Kilka lat później rabin został skazany za próbę ucieczki z kraju pomimo zakazu komorniczego. Otrzymał wówczas grzywnę i wyrok w zawieszeniu.

d3jdkuz

Kolejne oskarżenia

To nie pierwsze kontrowersje, które wstrząsnęły w ostatnich latach żydowską społecznością ortodoksyjną. W styczniu 2022 r. sześć kobiet oskarżyło Dudiego Shwamenfelda, znanego dziennikarza ze stacji radiowej Kol Berama, o napaść na tle seksualnym.

Stało się to zaledwie kilka dni po samobójstwie Chaima Waldera, popularnego pisarza ze społeczności żydowskiej haredim, którego oskarżono o liczne gwałty. Jego ofiarami były także osoby nieletnie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Poznański rabin okazał się oszustem - podawał się za niego mężczyzna, który nawet nie jest Żydem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jdkuz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3jdkuz
d3jdkuz