Rewolucja w sanatoriach. Ceny idą w górę

Rewolucja w sanatoriach. Ceny idą w górę

Nowe stawki za pobyt w sanatorium wiosną i latem
Nowe stawki za pobyt w sanatorium wiosną i latem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Budimir Jevtic
21.05.2023 15:42, aktualizacja: 21.05.2023 16:36

Ceny za pobyt w sanatorium w okresie wiosennym i letnim są zdecydowanie wyższe niż zimą i latem. Choć dla osób posiadających skierowanie zabiegi są darmowe, koszty dojazdu, wyżywienia i noclegu idą w górę. Ile kosztuje teraz trzytygodniowy pobyt?

Z ośrodków uzdrowiskowych korzystają nie tylko osoby starsze, ale również młodsze, np. po przebytych urazach lub chorobach. Nie dla wszystkich pobyt w ośrodku jest darmowy. Seniorzy, którzy otrzymali skierowanie z NFZ, mogą bezpłatnie korzystać z zabiegów leczniczych. Muszą jednak pokryć koszty dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia, które potrafią być wysokie.

Pobyt w sanatorium. Stawki w sezonie wiosna/lato 2023

Trzeba liczyć się faktem, że koszty pobytu w sanatorium wiosną i latem są zdecydowanie wyższe niż jesienią i zimą. Od maja obowiązuje wiosenno-letni cennik. Ile dokładnie zapłacą emeryci?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za trzytygodniowy pobyt w uzdrowisku jesienią i zimą emeryci płacili 684 zł. Jednak wiosną i latem zapłacą o 174 zł więcej, czyli 858 zł. Do kwietnia pobyt w pojedynczym pokoju z łazienką wynosił 32,60 zł za dobę, ale od maja to już wydatek rzędu 40 złotych.

Najmniej kosztuje nocleg w pokoju wieloosobowym bez łazienki. Jesienią i zimą opłata za ten pokój wynosiła 10,60 zł za dobę, teraz to już 11,90 zł.

Komu przysługuje darmowy pobyt w sanatorium?

Z opłat zwolnione są dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia, lub - jeśli wciąż się kształcą - do 26. roku życia, a także takie, którym przysługuje renta rodzinna lub są niepełnosprawne w znacznym stopniu.

Bezpłatnie w sanatorium mogą zregenerować się także osoby przebywające na zasiłku chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym lub rencie, u których np. po chorobie, pojawiło się ryzyko utraty zdolności do pracy.

Uprawnieni do darmowego korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego są również pracownicy zakładów, które stosowały w produkcji azbest, zatrudnieni przed 1997 rokiem.

Pozostali emeryci, którzy otrzymali skierowanie z NFZ, mogą bezpłatnie korzystać z zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Nie przysługują im jednak żadne specjalne ulgi uprawniające do darmowego pobytu i wyżywienia w sanatorium. Stawki są dla nich takie same jak dla pozostałych, dorosłych pacjentów.

Ceny za nocleg zostały ustalone przez Ministerstwo Zdrowia. Warto znać swoje prawa i pamiętać, że pobieranie dodatkowych lub wyższych dopłat dla pacjentów jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także