Blisko ludziRodzic drży o przyszłość dziecka. "Czy pozwolilibyście, żeby poszedł do szkoły zawodowej?"

Rodzic drży o przyszłość dziecka. "Czy pozwolilibyście, żeby poszedł do szkoły zawodowej?"

Rodzic drży o przyszłość dziecka. "Czy pozwolilibyście, żeby poszedł do szkoły zawodowej?"
Źródło zdjęć: © PAP
Klaudia Stabach
24.03.2020 17:23, aktualizacja: 25.03.2020 09:16

Chociaż obecnie wyższe wykształcenie nie jest już gwarancją dobrej pracy, to jednak wielu rodziców dąży do tego, żeby ich dziecko skończyło liceum, a później studia wyższe. Niektórzy nadal traktują szkoły zawodowe jako placówki, do których chodzi mniej zdolna młodzież, co jest niezwykle krzywdzące.

Przez pandemię koronawirusa obecna sytuacja na świecie jest wielką niewiadomą. Jak na razie rządzący nie planują zmiany terminów egzaminów ósmoklasistów, więc wielu uczniów i ich rodziców już zastanawia się nad wyborem szkoły.

Liceum czy szkoła zawodowa? Dylematy rodzica

Na forum WP Kafeteria pojawił się wątek założony przez jedną z matek. "Czy pozwolilibyście, żeby wasze dziecko uczyło się w szkole zawodowej? W sytuacji, gdy miałoby złe oceny? Albo gdyby było dobrym uczniem, tylko nie chciało iść do liceum?" – pyta.

Komentujący nie kryją zaskoczenia pytaniem autorki i próbują wytłumaczyć, że można dobrze zarabiać, wykonując pracę fizyczną. "Wolę dziecko z fachem w ręku i umiejętnościami, niż bezrobotnego po zarządzaniu i marketingu, których są setki tysięcy w tym kraju. A najbardziej wolałabym, żeby moje dziecko robiło to, co lubi i umie, nawet gdyby naprawiało buty" – pisze jedna z nich.

Niektórzy przytaczają jej swoje historie. "Będąc w gimnazjum, miałam świadectwo z paskiem. Chciałam iść do zawodówki na fryzjerkę. Jednak mama 'zmusiła' mnie do liceum. Dziś żałuję tego wyboru. Poszłam na beznadziejne studia, po których bez znajomości pracy nie dostanę. Będąc fryzjerka, otworzyłabym swój salon albo pracowałabym mobilne. Na pewno wyszłabym na tym lepiej niż teraz" – czytamy.

W gąszczu wypowiedzi trafiła się również opinia osoby, która ceni ponad wszystko wyższe wykształcenie. "Jestem z rodziny z tradycjami inteligenckimi i u nas cel to studia wyższe. Szkół jest dużo, różnych. Jeśli tylko uważa się kształcenie za ważne, to jakąś się znajdzie. Nawet dla ucznia, który wolno przyswaja" – twierdzi wykształcony internauta.

A jakie jest wasze zdanie?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl