Rakotwórcza roślina w Polsce. Porasta cały kraj
Polne kwiaty często potrafią zachwycić kolorowymi kwiatostanami. Jeżeli spacerujemy i zamarzy nam się świeży bukiet, pod żadnym pozorem nie zrywajmy tej rośliny. Starzec jakubek, który rośnie na terenie całego naszego kraju, wykazuje działanie rakotwórcze.
Posiada drobne żółte kwiaty, dość mocno rozgałęzione łodygi i może osiągnąć wysokość do 120 cm. Kwitnie od początku czerwca do praktycznie ostatnich dni sierpnia. Niech jednak nie zmyli nas jego piękny wygląd. Starzec jakubek może być niebezpieczny zarówno dla nas, jak i czworonożnych pupili.
Co ciekawe, w przeszłości ta polna roślina była uważana za leczniczą! Twierdzono, że pomaga przy schorzeniach wątroby. Jednak obecnie wiadomo, że kontakt ze starcem jakubkiem może mieć przykre konsekwencje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trujące rośliny. Na te popularne przydomowe gatunki szczególnie uważaj
Piękny, ale groźny. Dlaczego nie wolno zrywać starca jakubka?
Dlaczego lepiej unikać kontaktu ze starcem jakubkiem? Okazuje się, że roślina zawiera alkaloidy pirolizydynowe, czyli substancję, która może mieć działanie rakotwórcze. Już w latach 50. ubiegłego wieku wykazano, że stężenie tej substancji w polnym kwiatku jest naprawdę wysokie.
"Cała rodzina starców zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie. Stwierdzono to doświadczalnie na zwierzętach, używając czystych form alkaloidów" - przeczytamy na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.
Lepiej trzymać się od niego z daleka
Jeszcze w latach 80. XX wieku zielarze chętnie dodawali starca jakubka do prozdrowotnych nalewek, które miały posiadać właściwości moczopędne i rozkurczowe, obniżające ciśnienie krwi oraz wspierające czynność wątroby.
Dziś Lasy Państwowe podkreślają, że ekstrakt z kwiatów oraz liście zaleca się jedynie do krótkotrwałych kuracji. Zastrzegają jednak, że jakubka muszą unikać kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią.
Co więcej, kontakt ze starcem jakubkiem może być śmiertelny dla naszych czworonożnych pupili. Z tego też względu w trakcie spacerów uważnie obserwujmy, w jakie miejsca zagląda nasz pies. Wyczuleni na roślinę powinni być również właściciele kotów, kuców oraz koni.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl