UrodaRównowaga PEH. Spraw, aby twoje włosy były piękne i zdrowe

Równowaga PEH. Spraw, aby twoje włosy były piękne i zdrowe

Równowaga PEH. Spraw, aby twoje włosy były piękne i zdrowe
Źródło zdjęć: © Getty Images
Anna Podlaska
19.06.2020 11:53, aktualizacja: 19.06.2020 12:07

Równowaga PEH, czyli metoda pielęgnacji włosów polegająca na dostarczeniu im protein, emolientów i humerktantów. Gdzie szukać tych składników i co dają włosom? Odpowiadamy.

Równowaga PEH to sposób dbania o włosy za pomocą określonych składników, zawartych zarówno w produktach do pielęgnacji, jak i naturalnych, które mamy w domu. PEH to skrót, który oznacza proteiny, emolienty i humerkanty. Aby uzyskać równowagę PEH, trzeba ich używać jednocześnie, nie koniecznie w tych samych ilościach.

Pierwszy składnik, czyli proteiny odpowiada za regenerację włosa. Bez protein są one matowe, bez życia. Emilienty nadają włosom gładkości, miękkości, chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Praktycznie każda odżywka i maska do włosów zawiera emolienty. Humektanty zaś, to nawilżacze włosów.

Równowaga PEH – proteiny. Gdzie ich szukać?

Gdy włosy mają za mało protein stają się matowe. Mogą się puszyć i plątać, są trudne do ułożenia, mało sprężyste, oklapnięte, matowe, łamliwe, mają rozdwojone końcówki. Skąd czerpać te składniki? Przede wszystkim z produktów do pielęgnacji włosów. Są również zawarte w artykułach spożywczych. Wystarczy rozejrzeć się po kuchni. Proteiny zawiera: żelatyna, jogurt naturalny, banan, awokado, żółtko jaja.

Równowaga PEH – emolienty

Emolienty są odpowiedzialne za ochronę włosów przed utratą wilgoci. Zaliczamy do nich naturalne oleje, silikony, parafinę, woski, naftę kosmetyczną. Emolienty to także pomocnik w walce z problemami skóry atopowej.

Równowaga PEH – humektanty

Humektanty są odpowiedzialne za wiązanie cząsteczek wilgoci, co zapewnia mocne nawilżenie włosom. Do najbardziej popularnych humektantów zaliczamy aloes, miód, kwas hialuronowy, mocznik, kwas mlekowy, glicerynę, glukozę, d-pantenol.

Jak osiągnąć równowagę PEH?

Testując, sprawdzając, obserwując swoje włosy. Trzech powyższych składników należy używać według zapotrzebowania, ale jednocześnie, nie zapominając o żadnym z nich. Czasami włos z pozoru identyczny u znajomej, potrzebuje innego nawilżenia i odżywienia, niż nasze. "Polecam to każdemu" nie zadziała na naszych włosach.

Zobacz także: Body mind z Agnieszką Aftyką. Poznaj najlepsze techniki relaksujące

Źródło artykułu:WP Kobieta