Blisko ludziRozpoczęcie roku szkolnego w kościele. Spór nadal trwa

Rozpoczęcie roku szkolnego w kościele. Spór nadal trwa

Msza święta na powitanie. W wielu placówkach oświatowych rozpoczęcie roku szkolnego nie rozpoczyna się na sali gimnastycznej, a w kościele. Coraz więcej rodziców buntuje się przeciwko tej tradycji.

Rozpoczęcie roku szkolnego w kościele. Spór nadal trwa
Źródło zdjęć: © Forum
Dominika Czerniszewska

03.09.2018 | aktual.: 03.09.2018 16:12

Znaczna liczba szkół inaugurację nowego roku rozpoczyna od mszy świętej. Na stronach internetowych oraz na wejściowych drzwiach placówek znajduje się rozpiska godzinowa uroczystości. Jednym z punktów jest właśnie wyprawa z nauczycielami do kościoła.

Fundacja "Wolność od Religii" podała, że w 63 proc. szkół msze z okazji ważnych uroczystości szkolnych odbywają się w kościele. Na fanpage na Facebooku wyniki badania opublikowała organizacja "Równość w szkole". W zamieszczonym poście napisała: "Rozpoczyna się nowy rok szkolny, a dla osób niewierzących kolejny rok walki o swoje prawa. Kolejny rok przeciwstawiania się dyskryminacji, jaka spotyka dzieci niechodzące na religię w szkołach publicznych".

Msza święta inaugurująca rok szkolny to nic nowego. Obecnie jednak coraz częściej rodzice zabierają głos w tej sprawie. Dla wielu jest to kontrowersyjny temat, wywołujący spór.

Na Facebooku fundacji pojawiły się liczne komentarze. Jedna z użytkowniczek portalu stanęła w obronie i napisała: "Kto nie chce iść do kościoła (a ma takie prawo), niech przeczeka na terenie szkoły, aż wrócą. I sprawa jest prosta".

Jednak więcej internautów buntuje się przeciwko tej tradycji. "Niech ksiądz w niedzielę ogłasza sobie dla wiernych kiedy ma zamiar odprawiać mszę w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Nauczycielami się wysługują! Rekolekcje, jasełka, jajeczko, wigilia klasowa... itd." - wymienia oburzona użytkowniczka Facebooka. Następna osoba dodaje: "Nie rozumiem, w jakim celu szkoła informuje o mszach? To chyba sprawa kościoła. I tam zainteresowani powinni się udać po informacje, a nie do szkoły". Kolejny internauta pyta: „Mimo wszystko- co mają czary mary do edukacji w publicznej szkole?".
Masz swoje zdanie w tym temacie? Podziel się nim z nami i z innymi czytelnikami przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (953)