Rozsyp na trawniku. Kluczowy zabieg w listopadzie
Jak przygotować ogród na nadejście zimy? Jeden z zabiegów jest absolutnie kluczowy, bo pozwala rozluźnić zbitą ziemię, zatrzymać w niej wilgoć oraz wzbogacić ją o składniki odżywcze. Przeprowadź ten proces jesienią, by wiosną zaobserwować zdrowe i silne rośliny.
Zima to czas, kiedy ogród musi być odpowiednio zabezpieczony przed niskimi temperaturami. Jednym z najważniejszych kroków w przygotowaniach jest rozluźnianie i napowietrzanie gleby.
Kluczowym elementem jest również kopczykowanie, czyli usypywanie wokół podstawy roślin kopców z kory, ziemi czy kompostu. Innym ważnym krokiem jest owijanie roślin agrowłókniną, która pozwala na przepływ powietrza, chroniąc jednocześnie pędy przed niskimi temperaturami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Panda w śniegu. Niezwykłe nagranie z waszyngtońskiego ZOO
Mulczowanie ogrodu
Tak naprawdę mało kto zna ten patent, a działa prawdziwe cuda, jeśli chodzi o rozluźnianie zbitej gleby. Dzięki mulczowaniu, naturalnemu procesowi nawożenia, możemy też zachować wilgoć i wzbogacić glebę w składniki odżywcze. Mulczowanie polega na rozsypaniu drobno zmielonej trawy lub liści na powierzchni gleby. Ścinki trawy stają się naturalnym nawozem wzbogacającym glebę w azot, potas i fosfor.
Jesienne mulczowanie jest popularne, ponieważ gleba jest jeszcze ciepła, co wspomaga szybki rozkład materiału organicznego. Gleba zatrzymuje więcej wilgoci, co jest istotne podczas suchych miesięcy zimowych, a dodatkowa warstwa mulczu chroni przed chwastami.
Kluczowe wskazówki dotyczące mulczowania
Przygotowując ziemię w ogródku na zimę, warto zwrócić uwagę na kilka zasad. Po pierwsze, nie powinno się mulczować w deszczowe dni, gdyż mokre ścinki mogą tworzyć zbite bryły utrudniające dostęp powietrza do gleby. Po drugie, ważne jest unikanie zbyt grubej warstwy ścinek, co może prowadzić do gnicia.
Prawidłowo przeprowadzone mulczowanie wzmacnia system korzeniowy trawnika, co prowadzi do lepszego wzrostu wiosną. Powierzchniowe nawożenie wspiera bowiem zdrowy rozwój roślin.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl