Trwa ładowanie...

Rozwiązaniem tej zagadki jest 5!. Nie wszyscy wiedzą, dlaczego

Zagadki matematyczne mogą przysporzyć sporo problemów. Jak będzie tym razem? Okazuje się, że w przypadku tego równania odpowiedź nie dla wszystkich jest oczywista.

Rozwiąż zagadkę matematycznąRozwiąż zagadkę matematycznąŹródło: Archiwum prywatne
d4hani1
d4hani1

Powyższa zagadka matematyczna ma aż dwa rozwiązania. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę dlaczego. Okazuje się, że tylko nieliczni wpadną na jej rozwiązanie. Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak obliczyć równanie, które podzieliło internautów.

Pierwsze rozwiązanie równania matematycznego

Zagadki matematyczne cieszą się ogromną popularnością wśród internautów. W końcu to doskonały sposób, by sprawdzić swoją wiedzę z podstawówki lub liceum. Często zdania na temat rozwiązania zaprezentowanych równań są mocno podzielone. Bywa, że najwięcej problemów przysparzają nam z pozoru łatwe łamigłówki.

Czasami, kiedy coś wydaje nam się zbyt proste, na siłę szukamy haczyka, na który wielu z nas daje się złapać. W przypadku tej zagadki matematycznej nie musimy się jednak o to martwić. Jedyne, o czym powinniśmy pamiętać to kolejność wykonywania działań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zagadka starożytnego Egiptu rozwiązana. Badacze o brutalnym odkryciu

Nie każdy bowiem pamięta, że najpierw obliczamy to, co znajduje się w nawiasach, następnie potęgi. Potem przechodzimy do mnożenia i dzielenia (patrzymy zawsze od lewej do prawej), a na końcu możemy zająć się dodawaniem i odejmowaniem (również skupiając się na liczbach od lewej do prawej).

d4hani1

Biorąc to pod uwagę, wiemy już, że w przypadku tej zagadki matematycznej zajmiemy się najpierw dzieleniem. 220/2 = 110. W kolejnym kroku od 230 musimy odjąć 110, co finalnie daje nam 120, które jednocześnie jest rozwiązaniem równania.

Drugie rozwiązanie równania

Pewnie część z was myśli teraz, że podaliśmy zły wynik . W końcu 120 nierówna się wspomnianej wcześniej 5. I macie rację, z tą jednak różnicą, że w tytule zapisaliśmy 5 z wykrzyknikiem. Pewnie niewiele osób pamięta, że tego typu zapis to silnia.

Oblicza się ją za pomocą iloczynu liczb naturalnych dodatnich nie większych niż n. W takim wypadku 1*2*3*4*5= 5!, co jednocześnie jest także rozwiązaniem zagadki matematycznej, bowiem silnia ze 120 to właśnie 5!.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4hani1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hani1