Są już wszędzie. Ich pojawienie się to alarmujący znak
Wiosenna aura powoduje, że do życia budzi się przyroda. Oprócz kwitnących roślin, które cieszą oko, w ogrodach zaczynają pojawiać się pędraki. Ich obecność to zapowiedź kłopotów. Larwy chrząszczy majowych stanowią zagrożenie dla systemów korzeniowych roślin. Podpowiadamy, jak skutecznie się ich pozbyć.
04.04.2024 | aktual.: 04.04.2024 10:48
Pędraki są uciążliwymi intruzami, które zaczynają pojawiać się w naszych ogrodach właśnie teraz. Szybkie działanie jest kluczowe w walce z nimi, gdyż mogą zniszczyć uprawy warzyw i starannie pielęgnowaną przydomową roślinność.
Na szczęście, obecność tych szkodników jest łatwa do zauważenia. Jeżeli trawnik zaczyna żółknąć, pojawiają się na nim suche miejsca lub rośliny przestają rosnąć, to świadczy o zaatakowaniu przez pędraki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak sprawdzić, czy w ogrodzie są pędraki?
Przede wszystkim o prewencji przed szkodnikami warto zacząć myśleć jeszcze przed posianiem lub zasadzeniem warzyw. Przygotowanie ziemi na grządkach wymaga dokładnego przekopania, nie tylko w celu spulchnienia gleby i poprawy jej struktury, ale również weryfikacji, czy już nie zasiedliły jej larwy chrabąszczy.
Stworzenia te są wyjątkowo odporne na warunki pogodowe. Mogą bez trudu przetrwać zimę, hibernując w glebie, aby na wiosnę zaatakować nowo posadzone rośliny. Staranne przekopanie terenu daje możliwość monitorowania i szybkiego działania w przypadku wystąpienia problemów.
Czytaj też: Zadomowiły się w Polsce. Są gorsze od os
Jak pozbyć się pędraków z ogrodu?
Jeszcze innym sposobem jest posadzenie w ogrodzie sałaty, którą pędraki wręcz kochają. Gdy liście sałaty zaczynają więdnąć i żółknąć, to oznacza, że pędraki zaatakowały jej korzenie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wykopać sałatę i wyłapać żerujące na niej larwy.
Pędraki są również zainteresowane bulwami ziemniaków. Możemy postąpić z nimi podobnie. Larwy, które zostaną wydobyte na powierzchnię, szybko wysychają na słońcu. Mogą także stać się łatwym łupem dla drapieżników.
Larwy chrabąszcza majowego są jednym z ulubionych przysmaków ptactwa domowego, dlatego jeśli masz gospodarstwo, możesz pomyśleć o kilku kurach lub indykach, które bez problemu wydobędą pędraki na powierzchnię.
Jak pozbyć się pędraków domowymi sposobami?
Chociaż obecność pędraków można szybko zauważyć, to wielu miłośników zieleni nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie te insekty powodują żółkniecie trawy. Okazuje się, że larwy chrząszcza majowego nie są wielbicielami mięty. Silny aromat tej rośliny efektywnie odstrasza szkodniki glebowe, zapobiegając tym samym podgryzaniu korzeni drzew i krzewów.
Nieprzyjemny dla larw zapach zdecydowanie zniechęci samice do składania jaj. Pędraki nie cierpią również aromatu cebuli oraz gorczycy. Negatywnie wpływa na nie też nawóz z gryki. Jest to spowodowane obecnością w jego składzie tanin, które są trujące dla pędraków.
Jeszcze inną metodą jest zastosowanie gnojówki z wrotyczu. Jest ona bogata w azot i potas, co czyni ją naturalnym nawozem. Jak ją przyrządzić? Posiekaj liście rośliny, zalej je 10 litrami wody i odstaw na około 3 tygodnie. Z czasem liście zaczną fermentować, a na powierzchni płynu pojawi się piana. Ważne jest, aby codziennie mieszać roztwór.
Kiedy piana przestanie się pojawiać, to sygnał, że gnojówka jest gotowa. Teraz użyj nawozu do podlewania miejsc, w których żerują pędraki. Gnojówka z wrotyczu sprawdzi się również jako oprysk na mszyce oraz mrówki.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.