Rysunek na ciele
Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na ozdobienie swojego ciała tatuażem. Stało to się bardzo modne, jednak jeśli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności, mogą nas spotkać nieprzyjemne konsekwencje.
30.04.2007 | aktual.: 29.06.2010 01:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na ozdobienie swojego ciała tatuażem. Stało to się bardzo modne, jednak jeśli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności, mogą nas spotkać nieprzyjemne konsekwencje.
Znany od starożytności
Słowo tatuaż wywodzi się od tahitańskiego wyrazu tatu i oznacza "oznaczyć coś" . Był znany już czasach starożytnego Egiptu.
W antycznej Grecji przy pomocy tatuaży oznaczano szpiegów, natomiast w Rzymie niewolników i przestępców.
Rysunek na ciele miał również istotne znaczenie w rytuałach i magii. Tatuaż wokół nadgarstków lub palców miał odpędzać choroby. Symbolizował także przynależność do społeczności. Mieszkańcy Saksonii często mieli wytatuowany herb rodowy.
Modne tatuaże
W latach 80-tych i 90-tych tatuaż wyszedł z podziemia i powoli przestał być kojarzony ze środowiskiem kryminalistów. Z czasem stawał coraz bardziej modny. Studia tatuażu oferują szeroki wybór różnych wzorów, zarówno jedno- jak i wielokolorowych. Obecnie każdy, kto chce w ten sposób ozdobić swoje ciało, bez problemu znajdzie odpowiedni dla siebie rysunek.
Ostrożność przede wszystkim
Jeśli zdecydujemy się na tatuaż to powinniśmy koniecznie wybrać sprawdzony salon i profesjonalnego, wykwalifikowanego w tej dziedzinie tatuażystę, gdyż spotyka się osoby używające lakieru samochodowego zamiast odpowiedniego barwnika.
Aby uniknąć zakażeń groźnymi chorobami, takimi jak AIDS czy żółtaczka, musimy zwrócić uwagę, czy w salonie tatuażu są przestrzegane podstawowe zasady higieny: tatuażysta powinien wyłącznie sprzętu jednorazowego i chirurgicznych, zmienianych przy każdym kliencie rękawiczek.
Pamiętajmy, że żaden tatuaż, nawet tatuaż permanentny, nie jest w 100% trwały, zawsze mogą powstać niewielkie zniekształcenia. Związane jest to z wchłanianiem barwnika przez skórę, procesami odnawiania się komórek, jak również zmianami w rozciągłości skóry.
Wykonanie tatuażu jest bolesne, ale wszystko zależy od indywidualnej wytrzymałości na ból. Jeśli nie jesteśmy odporni, to możemy przed zabiegiem użyć środka do znieczulenia miejscowego.
Tatuaż nie na stałe
Jeśli nie chcemy mieć tatuażu na stałe, to możemy zdecydować się na tatuaż tymczasowy np. utrzymujący się od ok. miesiąca do trzech lat. Wykonywane są one jak tradycyjne tatuaże igłą, barwniki wchłaniają się lub schodzą. Jednakże istnieje prawdopodobieństwo powstania blizn.
Także coraz popularniejszy jest tatuaż wykonany z henny. Utrzymuje się on na ciele przez kilka tygodni. Przed ich wykonaniem koniecznie sprawdźmy, czy nie występuje reakcja alergiczna na zawarte w roztworze chemiczne utrwalacze.
Abstynencja wskazana
Absolutnie nie powinniśmy spożywać alkoholu na dwa dni przed wykonaniem tatuażu. Wskazane jest również zachowanie abstynencji przez kilka dni po zabiegu. Nie należy też opalać się (dlatego nie decydujmy się na tatuaż latem) i chodzić na siłownię.
Po zabiegu zakłada się opatrunek. Należy go nosić przez 4-8 godzin. Warto stosować maść ułatwiającą gojenie.
Przemyślana decyzja
Tatuaż zostaje na całe życie, co prawda można go usunąć, ale na ciele mogą pozostać trwałe blizny. Dlatego zanim udamy się do salonu tatuażu, to dobrze przemyślmy swoją decyzję.