FitnessRzuciłam palenie. Ratunku!

Rzuciłam palenie. Ratunku!

Rzucam palenie! Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Wytrzymałaś dzień, dwa i potem nagle sobie uświadamiasz, że dłużej już nie wytrzymasz. Dzwonisz do koleżanki i płaczesz: „Rzuciłam palenie! Ratunku!!!” – ryczysz w niebogłosy. Tak nie musi być.

Rzuciłam palenie. Ratunku!

14.05.2007 | aktual.: 27.05.2010 18:54

Każdej palaczce przychodzi w końcu ta myśl. „Tak, od dziś, od jutra, od poniedziałku (niepotrzebne skreślić) rzucam palenie!”. Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Ale już podjęłaś decyzję. Idzie ci nieźle. I co dalej? Wytrzymałaś dzień, dwa, a potem nagle sobie uświadamiasz, że dłużej już nie wytrzymasz. Dzwonisz do koleżanki i płaczesz: „Rzuciłam palenie! Ratunku!!!” –. Tak nie musi być.

W grupie raźniej

Spokojnie, weź kilka głębokich oddechów. Problem uzależnienia od nikotyny dotyczy co 4 kobiety w Polsce. Nie jesteś sama. Co najlepiej zrobić? Poszukać innych i wspierać się. Nikt tak cię nie zrozumie, jak drugi palacz. Do woli będziesz mogła się wyżalać i na pewno uzyskasz zrozumienie. Poszukaj grupy wsparcia w okolicy, bądź w internecie. A może stworzysz swoją grupę? Popytaj wśród znajomych, kto chce rzucić palenie i organizujcie sobie cotygodniowe spotkania motywujcie się i wspierajcie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Papierosy są be!

Oczywiście samo zrozumienie i wygadanie się nie pomoże, ale na pewno dużo da. Co oprócz tego możesz zrobić? Uświadomić sobie, co te twoje ukochane papierosy ci zrobiły. Oto lista grzeszków. Gdy ją przeczytasz, całkiem możliwe, że odechce ci się palić. Na pewno znasz ją na pamięć, ale jeszcze raz uważnie przeczytaj i zastanów się, czy warto.

Co dają ci papierosy:

- pękające naczynka
- trwałe zaczerwienienia
- przedwczesne zmarszczki
- skracasz sobie życie o około 7,5 roku (to jest więcej niż gdybyś była w pobliżu wybuchu bomby atomowej, oczywiście gdyby ci się udało przeżyć)
- chorobę wieńcową
- raka płuc
- astmę oskrzelową
- skrócony oddech
- zadyszkę
- uzależnienie (nikotyna uzależnia szybciej niż heroina) - żółte palce i zęby

Kim jest palacz?

To człowiek systematycznie trujący siebie i innych. Czy ciągle chcesz należeć do tego szalonego grona osób, które nie wiadomo w imię czego regularnie wprowadzają truciznę do swojego organizmu? Jeśli nie, czytaj dalej.

Przetrwać pierwsze dni

Pamiętaj, że najtrudniej jest w pierwszych dniach. I że lepiej rzucić od razu, niż odzwyczajać się pomału. Po dwóch godzinach od niepalenia może się pojawić głód nikotynowy. Jego największe nasilenie jest w czasie kilku pierwszych dni. Spokojnie go przeczekaj, znajdując sobie interesujące i miłe zajęcie. Gdy jesteś zajęta i czymś pochłonięta tak naprawdę zapominasz o paleniu. Przypominasz sobie o nim, gdy masz wolny czas i zaczynasz za dużo myśleć. Warto poszukać jakiegoś zajęcia, które też zajmie twoje ręce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odkryj inne przyjemności

Planując rzucenia palenia zaplanuj też, co będziesz w zamian robiła. Od razu zaangażuj się w coś nowego. Oto kilka sprawdzonych i skutecznych zapominaczy i wspomagaczy:

- ćwiczenia fizyczne: aerobik, bieganie, jazda na rowerze, pływanie
- ćwiczenia relaksujące: joga, medytacja
- ćwiczenia oddechowe – naucz się zdrowo oddychać, niech twoje płuca wreszcie zaznają odpoczynku. Ich oczyszczenie trochę zajmie ci czasu, lepiej weź się za to już teraz. Po zapaleniu 1 papierosa płuca oczyszczają się przez miesiąc!
- zjedz owoce lub pestki: słonecznika, dyni – to dodatkowo zajmie ci ręce
- żuj gumę, natkę pietruszki, miętę
- układaj puzzle – zajmą ci czas i ręce

Nie kupując papierosów zaoszczędzasz rocznie około 2000 zł. Pomyśl, co możesz sobie w zamian kupić. Idź i kup to, w końcu to twoja nagroda, i tak zaoszczędziłaś te pieniądze. Naucz się delektować i nagradzać siebie za tak wspaniałe postępowanie. To nie powód do zmartwienia, to powód do dumy. Naucz się delektować swym zwycięstwem nad nałogiem. To prawdziwe święto, więc świętuj!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)