Są najlepsze na zimę. Jak dbać o wełniane i kaszmirowe swetry? Przydatne wskazówki

Szukasz ciepłego swetra na zimę, który posłuży ci przez lata? W sklepie zwróć uwagę na metkę i zainwestuj w model z jak największą zawartością wełny lub kaszmiru w składzie. Podpowiadamy, jak prać i suszyć taki sweter. Należy mu się bowiem specjalne traktowanie.

Pranie wełnianych i kaszmirowych swetrów bez tajemnic
Pranie wełnianych i kaszmirowych swetrów bez tajemnic
Źródło zdjęć: © Getty Images | Aleksandr Zubkov

Zimowa garderoba musi być praktyczna, czyli przede wszystkim zapewniać nam ciepło, gdy temperatura na zewnątrz oscyluje wokół zera. W tym okresie ubieramy się najczęściej w grube swetry. Jednak niektóre z nich, choć mogą wydawać się ciepłe, wcale takie nie są. Wszystko bowiem zależy od materiału, z którego zostały wykonane. Dlatego czas uważniej przyglądać się metkom i wybierać mądrze.

Dlaczego nie sweter akrylowy?

W ofercie większości popularnych sklepów nadal dominują swetry wykonane z włókien syntetycznych, takich jak akryl, który dobrze imituje naturalną wełnę. Dlaczego nie warto kupować takich modeli? Powodów jest cała masa. Akryl nie przepuszcza powietrza ani nie pochłania wilgoci, więc będziemy się w nim stale pocić. Dodatkowo jest to sztuczny materiał o bardzo słabej trwałości, który szybko się mechaci, a także elektryzuje. Brzmi jak kiepski wybór, prawda?

Na czym polega zrównoważona moda? O tym pracownicy WP mieli szansę przekonać się podczas specjalnych warsztatów:

Zielona Szafa - warsztaty z Answear

Co charakteryzuje wełnę?

Zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w sweter wełniany, który wyróżnia przede wszystkim właściwościami termoizolacyjnymi. W takim modelu żaden mróz nie jest straszny. Dodatkowo wełna dobrze pochłania wilgoć, ale nie zapachy. Nie jest to tkanina, która łatwo się gniecie i nie trzeba jej bardzo często prać, ponieważ do pewnego stopnia ulega samooczyszczeniu.

Na razie same dobre wiadomości. A minusy? Najpopularniejsza na rynku jest wełna owcza, która niestety jest nieco "gryząca", szczególnie w przypadku swetra z jej stuprocentową zawartością. Nie zaszkodzi zatem wybrać modelu z niewielką domieszką poliestru lub poliamidu (nie więcej niż 20 proc.), którego zaletą będzie większa trwałość.

Za co płacimy, kupując kaszmir?

Dobrym rozwiązaniem jest także zdecydowanie bardziej miękka wełna merino – wytwarzana z wełny merynosów. Jednak w tym krótkim zestawieniu niewątpliwie wygra sweter z kaszmiru, czyli wytworzony z wełny z kóz kaszmirskich. Kaszmir posiada niesamowite właściwości grzewcze, choć jest cienki, a jego miękkość zapewnia komfort noszenia, o jakim marzymy. Dodatkowo warto wspomnieć, że jest wytrzymały i odporny na zagniecenia. Niestety wraz z tymi zaletami cena oczywiście rośnie. Swetry z kaszmiru należą do najdroższych na rynku.

Jak prać i suszyć sweter wełniany lub kaszmirowy?

Wiele osób po zakupie swetra z wełny czy kaszmiru zadaje sobie pytanie, jak o niego dbać, by posłużył jak najdłużej. Przede wszystkim należy pamiętać, że możemy go prać stosunkowo rzadko, ponieważ wełna do pewnego stopnia czyści się sama. Taki sweter po całym dniu noszenia można rozwiesić na chwilę na balkonie lub w zaparowanej po kąpieli łazience. Potem należy jedynie pamiętać, by całkowicie wysechł przed włożeniem go do szafy. Warto także nosić pod takim swetrem koszulkę z krótkim lub długim rękawem. Wtedy nie zabrudzi się dezodorantem oraz nie wchłonie potu.

Jednak prania wełnianego czy kaszmirowego swetra oczywiście nie można unikać w nieskończoność. Taki model można oczywiście prać w pralce, wybierając do tkanin delikatnych lub specjalny program "wool", który posiadają niektóre pralki. Co on dokładnie oznacza? Wodę o temperaturze 20-30 stopni oraz 400-600 obrotów na minutę. Unikaj jednak proszku, którego granulki mogą się nie rozpuścić i pozostać w splotach swetra. Warto zainwestować w płyn do prania wełny.

Lecz pranie w pralce będzie trwało znacznie dłużej niż pranie ręczne, które w tym wypadku jest świetną opcją. Do miski z wodą wystarczy nalać letnią wodę oraz dodać specjalny płyn. Wełnianego czy kaszmirowego swetra pod żadnym pozorem nie pocieraj. Wystarczy delikatne ugniatanie. Potem wypłucz go i lekko odciśnij. Ostatnim, bardzo ważnym etapem jest suszenie na płaskiej powierzchni, dzięki czemu tkanina się nie odgniecie. Zapomnij o używaniu suszarki automatycznej. Natomiast jeżeli chodzi o prasowanie, to sweter wełniany możesz delikatnie potraktować żelazkiem. W przypadku kaszmiru lepiej tego nie robić, ponieważ się rozciągnie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
ciepły sweterkaszmirowy swetermoda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (49)