Są w niej pasożyty i robaki? Ekspertka ma ważny apel

Czy czarną końcówkę banana trzeba obcinać?
Czy czarną końcówkę banana trzeba obcinać?
Źródło zdjęć: © Getty Images

20.07.2023 21:17, aktual.: 21.07.2023 08:27

Odcinanie ciemnej końcówki banana przed zjedzeniem to praktyka, którą wiele osób poznało jeszcze w domu rodzinnym. Często powtarza się, że w tym punkcie znajdują się pasożyty, a jej spożycie może być szkodliwe. Dietetyczka rozwiewa wątpliwości.

- Czy w bananie znajdują się pasożyty? Szczególnie w tej końcówce? Otóż nie! - podkreśliła Iwona Wierzbicka, dietetyczka, która prowadzi na Instagramie własny edukacyjny profil.

Czy można jeść czarną końcówkę banana?

Specjalistka podkreśla, że w internecie możemy znaleźć filmiki "udowadniające" szkodliwość jedzenia końcówki banana. Warto jednak spojrzeć na nie krytycznie.

- Pokazują banana pod mikroskopem, w szczególności takiego dojrzałego, jakiego ja tutaj mam i pokazują, że są tam żyjątka. Jest to pewnego rodzaju mistyfikacja i próba przestraszenia nas, dlatego że właściwie w każdym produkcie, który wzięlibyśmy pod mikroskop, znajdziemy "żyjątka". "Żyjątka" nie są dla nas problemem. Nawet gdybyśmy wzięli glebę pod mikroskop, to okaże się, że są tam "żyjątka". Natomiast badania pokazują, że dzieci wychowujące się na wsi z brudnymi rączkami są dużo zdrowsze od tych, które wychowują się w mieście - wyjaśnia Wierzbicka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Końcówka mi przez gardło przejdzie"

Dietetyczka wskazuje na znacznie większy problem, którym jest skórka od banana, powlekana chemicznymi substancjami i konserwantami. - Dlatego uwaga - jeżeli obierasz banana, koniecznie umyj ręce, nim dotkniesz go w środku. A to, że gdzieś są jakieś "żyjątka" nie jest dla nas problemem. Większym problemem są pasożyty, które żyją w przewodzie pokarmowym. A one mogą znajdować się na zewnętrznej warstwie ze względu na to, że poprzez brudne ręce przenosimy je w różne miejsca – zaznacza.

Chociaż dietetyczka wytłumaczyła, czemu nie musimy obcinać czarnej końcówki, wielu internautów woli nadal to robić. "Ja odcinam, bo babcia tak za dzieciaka nauczyła i teraz mi końcówka przez gardło nie przejdzie" - napisała w komentarzu jedna z użytkowniczek. Inna dodała: "Ja odrywam koncówkę, bo jest tam czarny grzdylek, który mnie trochę obrzydza, wiem, że to nie robak. Ale muszę pilnować się, by myć banana przed podaniem".

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także