Trwa ładowanie...
ycipk-10ibnc

Saudyjki uzyskały prawa wyborcze

Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah powiedział w niedzielę, że kobiety
będą mogły wejść w skład doradzającej mu Rady Konsultacyjnej i wezmą udział w najbliższych wyborach
municypalnych, co jest ukłonem w stronę zwolenników politycznej liberalizacji królestwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Saudyjki uzyskały prawa wyborcze
(AP)
ycipk-10ibnc

Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah powiedział, że kobiety będą mogły wejść w skład doradzającej mu Rady Konsultacyjnej i wezmą udział w najbliższych wyborach municypalnych, co jest ukłonem w stronę zwolenników politycznej liberalizacji królestwa.
Monarcha wygłosił przemówienie do rady Konsultacyjnej, w którym zapewnił, że prawa kobiet są dla niego sprawą ważną.

"Ponieważ odrzucamy marginalizowanie kobiet w społeczeństwie we wszystkich rolach, które są zgodne z szariatem (muzułmańskim prawem religijnym - przyp. red.), postanowiliśmy po wspólnych rozważaniach z naszymi wyższymi ulemami (duchownymi) i innymi osobami, by włączyć kobiety do Rady Konsultacyjnej jako członkinie, poczynając od następnej kadencji" - powiedział monarcha w przemówieniu do Rady Konsultacyjnej.

150-osobowa Rada jest organem doradczym sprawującego absolutną władzę króla i nie posiada żadnych uprawnień prawodawczych.

ycipk-10ibnc

"Kobiety będą też mogły wysuwać swe kandydatury w wyborach municypalnych i będą nawet miały prawo głosowania" - dodał Abd Allah.

W Arabii Saudyjskiej od dawna podnoszą się głosy na rzecz udzielenia większych praw kobietom, którym nie wolno prowadzić samochodów i które bez zgody męskiego opiekuna - ojca, męża, brata lub syna - nie mogą podróżować, pracować ani poddawać się niektórym operacjom medycznym.

Prawa wyborcze na świecie

Choć jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w naszej kulturze kobiety posiadają pełnię praw obywatelskich, nie zawsze tak było. W większości państw panie otrzymały prawo wyborcze dopiero w XX wieku.

ycipk-10ibnc

POLECAMY:

* Na świecie „brakuje” 4 milionów kobiet!*

* Saudyjki mogą nareszcie pracować*

* Hillary Clinton podziwia odwagę Saudyjek*

ycipk-10ibnc

* Daleko, daleko stąd...*

Pierwszym miejscem, w którym kobiety dostały możliwość głosowania, był stan Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Kobiety mogą tam wybierać swoich przedstawicieli od 1869 roku. W Nowej Zelandii panie otrzymały czynne prawo wyborcze w 1893, zaś bierne prawo wyborcze w 1919 roku.

Polska była jednym z pierwszych europejskich krajów, które dawały kobietom możliwość brania udziału w wyborach. Zaraz po odzyskaniu suwerenności w 1918 roku umożliwił im to dekret wydany przez Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

Niektóre kraje kojarzące nam się z nowoczesnością i luksusem wyjątkowo późno wprowadziły prawo wyborcze dla kobiet. Przykładem jest Szwajcaria, w której panie mogą oddawać głos dopiero od 1971 roku, a w jednym z kantonów dopiero od 1990 roku! W Lichtensteinie odpowiedni przepis wprowadzono w 1984 roku, a w Kuwejcie dopiero w 2005 roku.

ycipk-10ibnc

Wciąż są jednak kraje, w których kobiety nie mogą głosować, np. Brunei położone na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. W Libanie panie mają ograniczone prawo wyborcze. Głosować mogą jedynie kobiety legitymujące się określonym wykształceniem. W przypadku mężczyzn ta zasada nie obowiązuje. Dodatkowo, panowie w tym kraju podlegają obowiązkowi wyborczemu, panie nie.

(PAP/ma/sr)

POLECAMY:

* Na świecie „brakuje” 4 milionów kobiet!*

ycipk-10ibnc

* Saudyjki mogą nareszcie pracować*

* Hillary Clinton podziwia odwagę Saudyjek*

* Daleko, daleko stąd...*

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-10ibnc

ycipk-10ibnc
ycipk-10ibnc