Blisko ludziSchody drewniane – z jakiego drewna powinny być wykonane?

Schody drewniane – z jakiego drewna powinny być wykonane?

Dwa piętra w domu lub w mieszkaniu to bez wątpienia duża wygoda i spora przestrzeń aranżacyjna. Warto jednak zadbać o odpowiedni typ schodów, który będzie dopasowany do jej stylu oraz zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie lub produkcji drewnianych schodów do Twojego domu, poznaj wszystkie dostępne rodzaje drewna, a także ich cechy charakterystyczne.

Schody drewniane dobrym rozwiązaniem do domu
Schody drewniane dobrym rozwiązaniem do domu
Źródło zdjęć: © Pexels

14.10.2021 12:33

Dlaczego schody drewniane są najlepsze?

Schody drewniane to klasa sama w sobie. Jeśli zdecydujesz się na ich zakup, na pewno docenisz ich ponadczasowy styl, wytrzymałość oraz komfort użytkowania. O tym, że drewniane schody są najlepsze, świadczą liczne opinie zadowolonych klientów zakładów stolarskich, a także obecne trendy rynkowe.

Niezależnie od tego, czy urządziłaś swój dom w sposób nowoczesny, czy wybrałaś klasykę, schody drewniane będą zawsze stanowić ciekawy element aranżacji. Warunkiem uzyskania wysokiej jakości wyrobu jest jednak odpowiednie dopasowanie gatunku drewna do produkcji stopni oraz ich kolorystyki korespondującej z pozostałymi elementami wyposażenia domu.

Schody drewniane – jaki gatunek drewna będzie odpowiedni?

Jeśli już planujesz złożenie zamówienia na schody z drewna u stolarza, zwróć uwagę na to, jakie rodzaje są dostępne na rynku. Musisz określić swoje preferencje oraz zadbać o to, by wyrób spełnił wszelkie Twoje oczekiwania. Polecane rodzaje drewna do produkcji schodów, to:

  • dąb,
  • jesion,
  • drzewa egzotyczne.

Dąb i jesion to najtwardsze gatunki drzew, które doskonale nadają się do produkcji masywnych schodów drewnianych oraz mebli. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości i nie przykładasz uwagi do kosztów przedsięwzięcia, powinnaś wybrać jeden z tych materiałów. Drzewa egzotyczne dopiero wchodzą na polski rynek. Schody drewniane tego typu możesz jednak z powodzeniem zastosować nawet w domach o wielu kondygnacjach, gdyż będą one charakteryzować się dobrym poziomem nośności.

Do nieco mniej popularnych, ale tańszych gatunków zaliczamy np. sosnę. Cechuje się ona jednak dosyć wysoką wilgotnością i niższą trwałością. Może to powodować powstawanie odkształceń, więc tego typu schody nie posłużą Ci przez wiele lat.

W jakich wnętrzach możesz zastosować schody drewniane?

Na pewno zastanawiałaś się, do jakich wnętrz będą pasować schody drewniane. Jeśli cenisz sobie elegancję, wygodę oraz wytrzymałość, powinnaś zdecydować się na ten typ schodów. Ciekawostką jest fakt, że ciemne podłogi idealnie komponują się z jasnym drewnem dębowym, które właśnie najczęściej jest wykorzystywane do produkcji schodów.

Styl industrialny, nowoczesny, klasyczny, a może vintage? Niezależnie od wybranego przez Ciebie sposobu urządzania domu schody drewniane będą elementem pasującym do każdej aranżacji – kolorystyka podłóg, ścian i mebli może być dowolna, jednak najlepiej, jeśli będzie zbliżona do barwy drewna zastosowanego na schodach.

Drewniane schody do domu – co jest najważniejsze?

Najważniejsze podczas wyboru gatunku drewna do wyrobu schodów jest określenie swoich własnych preferencji. Zależy Ci na nowoczesnym wyglądzie połączonym z wytrzymałością? Wybierz schody drewniane dębowe. Jeśli jednak chciałabyś, aby przejście z parteru na piętro było czystą przyjemnością, możesz też zdecydować się na kupno schodów wykonanych z rzadko spotykanych drzew egzotycznych zapewniających wysoki poziom komfortu i odporności na ścieranie. Pamiętaj też, aby regularnie dbać o impregnację stopni, by ostatecznie cieszyć się ich długowiecznością.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
schodyschody drewnianewystrój wnętrz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)