Separacja dla niepewnych

Rozwód to bardzo poważna decyzja, która musi być dobrze przemyślana. Dlatego dla wszystkich niepewnych i niezdecydowanych, co robić dalej ze swoim małżeństwem dobrym rozwiązaniem może być separacja, która może pomóc w rozstrzygnięciu problemu – zostać, czy odejść.

Separacja dla niepewnych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Rozwód to bardzo poważna decyzja, która musi być dobrze przemyślana. Dlatego dla wszystkich niepewnych i niezdecydowanych, co robić dalej ze swoim małżeństwem dobrym rozwiązaniem może być separacja, która może pomóc w rozstrzygnięciu problemu – zostać, czy odejść.

Czym jest

Separacja nie jest zniesieniem małżeństwa, ale jego czasowym „zawieszeniem”. Małżeństwo nie przestaje istnieć i nie można po orzeczeniu separacji zawrzeć nowego związku w urzędzie stanu cywilnego. Może też być jedynym wyjściem dla par, które z jakiegoś względu nie akceptują rozwodów; czy to religijnego czy moralnego. Gdy tylko małżonkowie stwierdzą, że ich małżeństwo ma szansę na przyszłość i nie potrzebują radykalnych rozwiązań jakim jest rozwód, mogą wnieść do sądu o zniesienie separacji.

Łatwiej dostać niż rozwód

Separacja jest łatwiejsza do uzyskania niż rozwód, który jest kategorycznym zerwaniem związku małżeńskiego. Wystarczy wykazać, że istnieje zupełny, ale nie trwały, rozkład pożycia małżeńskiego. Warto zauważyć, że separację uzyskuje się o wiele szybciej niż rozwód, wystarczy jedna rozprawa, pod warunkiem, że małżonkowie godzą się na separację bez orzeczenia winy i nie ma niepełnoletnich dzieci, a więc nie trzeba decydować o alimentach i przyznawaniu władzy rodzicielskiej. Sąd, tak jak w przypadku rozwodu, może orzec o winie jednego z małżonków za rozkład pożycia. Jeśli jedno z małżonków chce separacji, ale drugie zdecydowane jest na rozwód, sąd orzeknie to drugie wyjście. Jeśli jest potrzebne orzekanie o winie oraz o alimentach, oczywiście sprawa będzie trwać dłużej, jak również w wypadku decydowania o tym pod czyją opieką mają pozostać dzieci.

Skutki separacji

Jeśli chcesz wrócić do swojego nazwiska, separacja tego nie umożliwia. Prawnie pozostajecie bowiem nadal małżeństwem. Tak jak w przypadku rozwodu, sąd może określić alimenty na drugiego małżonka bądź na dzieci oraz ustalić, z którym z rodziców pozostaną małoletni. Ważną informacją jest również fakt, iż po separacji istnieje coś takiego jak „obowiązek pomocy” parterowi, co nie ma miejsca w przypadku rozwodu.

Wraz z nastaniem separacji wprowadza się automatycznie rozdzielność majątkową, co oznacza, że każde z małżonków ma od tej pory własny majątek i pracuje na siebie. Sąd orzeka również o sposobie dalszego korzystania z mieszkania, w którym do tej pory wspólnie mieszkali małżonkowie i może nakazać eksmisję jednego z nich.

Inne ważne informacje

Sąd może jednak odrzucić wniosek o separację, jeśli stwierdzi, że jej skutkiem będzie cierpienie małoletnich dzieci lub jeżeli z jakiś innych względów orzeczenie separacji mogłoby być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Opłaty za separację są stałe i wynoszą 500 zł, a jeśli małżonkowie zgodnie wnoszą o separację bez orzekania winy, jest to kwota 100 zł.

Separacja nie jest tak kategoryczna w skutkach jak rozwód, nie znosi małżeństwa, pozwala jednak obu małżonkom na odpoczynek od siebie i na złapanie dystansu do problemów w związku. Wielokrotnie pomaga uratować małżeństwo, dlatego jest zalecana wszystkim, którzy myślą o rozwodzie, ale nie są do niego pewni i nie wiedzą naprawdę, w którą stronę iść.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)