Historia zatacza koło? Przywołują przemowę królowej z 1992 roku

Historia zatacza koło? Przywołują przemowę królowej z 1992 roku

Brytyjska rodzina królewska przeżywa bardzo trudne chwile
Brytyjska rodzina królewska przeżywa bardzo trudne chwile
Źródło zdjęć: © Getty Images
23.03.2024 12:05, aktualizacja: 23.03.2024 13:10

Brytyjska rodzina królewska przeżywa bardzo trudne chwile. Księżna Kate jest kolejnym członkiem monarchii, u którego zdiagnozowano nowotwór - po królu Karolu III i Sarze Ferguson. Podobna seria nieszczęść miała miejsce ponad 30 lat temu. O "strasznym roku" dla rodziny mówiła wówczas królowa Elżbieta II.

22 marca księżna Kate poinformowała w oficjalnym nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych, że zmaga się z nowotworem. Po przebytej operacji jamy brzusznej, która miała miejsce w styczniu w Londynie, księżna rozpoczęła zapobiegawczą chemioterapię. Obecnie jest na wczesnym etapie leczenia.

- Operacja zakończyła się pomyślnie, jednak badania przeprowadzone po operacji wykazały obecność raka - powiedziała księżna Kate.

Rok nieszczęść w brytyjskiej monarchii

Księżna Kate jest kolejnym członkiem brytyjskiej monarchii, u którego zdiagnozowano nowotwór. Na początku lutego Pałac Buckingham potwierdził w oficjalnym oświadczeniu, że z rakiem zmaga się król Karol III. Tak, jak w przypadku Kate, monarcha szybko rozpoczął leczenie. Nie poinformowano jednak, jakie są to nowotwory. Choć podejrzewano, że król walczy z rakiem prostaty, BBC zaprzeczyło tym doniesieniom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z chorobą nowotworową zmaga się także Sarah Ferguson, była żona księcia Andrzeja i matka księżniczek Eugenii oraz Beatrycze. Jak wiadomo, walczy z czerniakiem. O tym, że ma raka skóry, dowiedziała się tuż po mastektomii i operacji rekonstrukcji piersi.

Historia zatacza koło?

Podobna seria nieszczęść w brytyjskiej rodzinie królewskiej miała miejsce w 1992 roku. Choć nie była ona związana z chorobami członków monarchii, o "annus horribilis", czyli strasznym roku dla rodziny, wspomniała w przemówieniu z okazji 40-lecia na brytyjskim tronie sama królowa Elżbieta II. Na rodzinę spadła wówczas potężna lawina ciosów.

To właśnie w 1992 roku wyszło na jaw, że małżeństwo ówczesnego księcia Karola i księżnej Diany nie będzie miało szansy przetrwać. W tym samym roku rozwodziła się córka królowej Elżbiety II i księcia Filipa, księżniczka Anna, a także posypało się małżeństwo syna królewskiej pary, księcia Andrzeja i Sary Ferguson. W zamku Windsor wybuchł również wielki pożar, który rozprzestrzenił się na ponad 100 pomieszczeń.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.