Trwa ładowanie...

Silny ból brzucha? Sprawdź, jak najlepiej sobie z nim radzić

Ból brzucha może przybierać postać skurczu lub kolki bądź przejawiać się uczuciem ucisku. Ból może być objawem dolegliwości układu pokarmowego lub moczowego, lecz czasem towarzyszy też przejedzeniu lub sytuacjom stresującym. Jak sobie z nim poradzić?

Silny ból brzucha? Sprawdź, jak najlepiej sobie z nim radzićŹródło: 123RF.COM
djarpdv
djarpdv

Ból brzucha może przybierać postać skurczu lub kolki bądź przejawiać się uczuciem ucisku. Ból może być objawem dolegliwości układu pokarmowego lub moczowego, lecz czasem towarzyszy też przejedzeniu lub sytuacjom stresującym. Jak sobie z nim poradzić?

Według szacunkowych danych każdego roku z bólem brzucha musi walczyć nawet 62 proc. Polaków. Nie ulega wątpliwości, że silny, uporczywy ból utrudnia codzienne funkcjonowanie, jednak chcąc skutecznie z nim walczyć, musimy poznać przyczyny jego powstawania.

Dlaczego boli nas brzuch?

Główną przyczyną powstawania bólu brzucha jest skurcz mięśni gładkich występujących w bardzo wielu narządach wewnętrznych. Z mięśni gładkich zbudowane są między innymi żołądek, jelita, macica, przewody żółciowe, pęcherz moczowy oraz moczowody.

djarpdv

Do skurczu mięśni gładkich dochodzi niezależnie od naszej woli. W normalnych warunkach wspomagają one działanie organizmu, lecz zmiany chorobowe, pozostawanie pod wpływem silnego stresu czy zła dieta mogą wywoływać nagłe skurcze odczuwane przez człowieka jako ból. Silnym skurczom mogą towarzyszyć również nudności, wzdęcia, biegunki i zaparcia.

Dolegliwości bólowe mogą mieć charakter czynnościowy lub organiczny. Bóle czynnościowe mają zazwyczaj zmienną lokalizację i nasilenie, natomiast po upływie pewnego czasu samoistnie ustępują. Z kolei dolegliwości o charakterze organicznym mogą nasilać się nawet w stanie spoczynku, a chorzy stają się niespokojni, pobudzeni i unikają poruszania się.

Leki na ból brzucha – jaki wybrać?

Chcąc poradzić sobie z uporczywymi dolegliwościami, musimy skupić się na źródle problemu, czyli skurczu mięśni gładkich. W takich sytuacjach polecane będą głównie środki o działaniu rozkurczowym, szybko i skutecznie zwalczające nawet silny ból brzucha, jak np. NO-SPA. Co ważne, substancje czynne wchodzące w skład tego typu leków są całkowicie wchłaniane w krótkim czasie po podaniu. Mimo to przed zażyciem środka powinniśmy sprawdzić, czy nie wchodzi on w interakcje z innymi przyjmowanymi przez nas regularnie lekami, nie wywołuje skutków ubocznych czy też nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jak skutecznie łagodzić ból brzucha?

Zażywanie doustnych środków rozkurczowych można jednak uzupełnić, korzystając z kilku domowych sposobów. Jednym z nich są ciepłe okłady na brzuch. By zmniejszyć odczuwane dolegliwości, wystarczy położyć wilgotny ręcznik lub wypełniony termofor na brzuch. Kolejną metodą radzenia sobie z uporczywym bólem jest masaż brzucha, rekomendowany przede wszystkim miesiączkującym kobietom lub osobom borykających się z wzdęciami. Masaż wykonuje się delikatnie dłonią, przesuwając ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

djarpdv

Natomiast bóle spowodowane dolegliwościami żołądkowym możemy złagodzić, pijąc napary z ziół, w tym między innymi z mięty, melisy, kopru włoskiego, imbiru i majeranku. Pobudzają one procesy trawienne, działają rozkurczowo i przyczyniają się do uregulowania pracy jelit. Jeśli jednak ból brzucha nie przemija po zastosowaniu leku, nasila się bądź nawraca, musimy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W takich przypadkach nie można wykluczyć, że przyczyną dolegliwości są w rzeczywistości rozwijające się schorzenia lub zmiany chorobowe.

djarpdv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djarpdv