Skóra pełna bakterii
Człowiek na swojej skórze stwarza dom dla ogromnej nie do wyobrażenia ilości bakterii, która jest o wiele liczniejsza oraz zróżnicowana niż myśleli naukowcy. Komórki bakterii są około tysiąca razy mniejsze od komórek ludzkiego ciała. Na obszarze ludzkiej skóry istnieje ich jednak aż 10 razy więcej, niż jest wszystkich komórek budujących nas samych.
Człowiek na swojej skórze stwarza dom dla ogromnej nie do wyobrażenia ilości bakterii, która jest o wiele liczniejsza oraz zróżnicowana niż myśleli naukowcy. Komórki bakterii są około tysiąca razy mniejsze od komórek ludzkiego ciała. Na obszarze ludzkiej skóry istnieje ich jednak aż 10 razy więcej, niż jest wszystkich komórek budujących nas samych. Na pewnych terenach naszego ciała znajduję ich tyle, że porównuje się je do mikrobiologicznych lasów tropikalnych. Np. pod pachami, gdzie jest wilgotne zagłębienie tętni życie bakterii, bo miejsca, które są suche nie sprzyjają ich rozwojowi.
Według naukowców na ludzkiej skórze znajduje się kilkaset gatunków bakterii. Należy podkreślić, że w tych samych miejscach u różnych ludzi szczepy bakterii są podobne. Dzięki odkryciu preferencji zarazków badacze mogą stwierdzić i wytłumaczyć z jakiego powodu pewne choroby wybierają tę, a nie inną część ciała.
Od dawna wiadomo, że bakterie zamieszkują ludzką skórę, jednak amerykańscy naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania posługując się metodą zaawansowanej techniki molekularnej czyli DNA. Odkryto m.in. że kilka bakterii jest na stałe na naszej skórze, a także, że u kobiet i mężczyzn mogą być różne inne zarazki. Poza tym ludzka flora bakteryjna u każdej osoby odróżnia się od siebie.
W innych badaniach pokazano, że na nasza skóra przypomina w większości pustynne tereny, gdzie w poszczególnych punktach znajdują się wilgotne „oazy” i są to zagłębienia (jak wspomniano wyżej) pod pachami albo pępek. Pobierając próbki z 20 miejsc na skórze odkryto bakterie należące do 19 różnych typów. Mówiąc innym językiem, istniej ogromna różnorodność. Większa część bakterii będąca na skórze jest pożyteczna, ponieważ nie dopuszcza to do infekcji z bakteriami chorobotwórczymi. Jeżeli skóra zostanie pozbawiona naturalnej tarczy z neutralnych bakterii jest narażona na atak szkodliwych mikrobów. Rejon naszego ciała, który posiada największą różnorodność bakterii to przedramiona, natomiast najmniej zróżnicowanych gatunków było miejsce za uszami.
Na terytorium ciała człowieka wyróżnia się trzy główne rodzaje ośrodków: wilgotne, tłuste i suche. Rejony tłuste - powierzchnia nosa, brwi - cechują się najbardziej jednolitą florą bakteryjną. Otoczenie wilgotne odnajduję się np. wewnątrz nosa, pomiędzy palcami i w pachwinach, a suche – na wewnętrznej stronie dłoni i pośladkach.
Niezwykle ważne jest by mieć świadomość tego, że nasze ciało jest żywiciele dla ogromnej ilości bakterii, to powinien być jeden z bodźców, który powinien nam uświadamiać jak bardzo ważna jest higiena osobista.