Blisko ludziŚlub symboliczny. Coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnego ślubu. Na czym polega?

Ślub symboliczny. Coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnego ślubu. Na czym polega?

Nietypowe śluby cieszą się coraz większą popularnością wśród wielu narzeczonych. Podobnie dzieje się ze ślubem symbolicznym, który nie wymaga żadnych dokumentów ani wcześniejszych przygotowań kościelnych lub urzędowych. Wiele par decyduje się na ślub symboliczny ze względu na światopogląd albo w przypadku, gdy z różnych względów nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego w tradycyjny sposób.

Ślub symboliczny. Coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnego ślubu. Na czym polega?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

04.03.2020 | aktual.: 08.03.2020 16:52

Dlaczego pary wybierają alternatywne śluby?

Jeszcze do niedawna narzeczeni decydowali się na ślub cywilny lub kościelny, aby przysięgać sobie wzajemnie miłość i wierność. W niektórych przypadkach pary wybierały tzw. ślub humanistyczny, w którym główny nacisk kładzie się na wartości, takie jak: rozum, przyjaźń, wolność, tolerancja, etc. Ten rodzaj ceremonii nie łączy się z żadną wiarą ani wyznaniem, więc jest idealnym pomysłem dla osób, które nie utożsamiają się z religią. Natomiast coraz popularniejszym rodzajem zaślubin jest ślub symboliczny, ale na czym polega?

Ślub symboliczny – o co chodzi?

Ślub symboliczny, podobnie jak humanistyczny, nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych. W praktyce oznacza to, że w świetle prawa para nie jest uznana za małżonków – wymagany jest do tego ślub cywilny zawarty USC. Natomiast ślub symboliczny jest idealną alternatywą dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą pobrać się w innych instytucjach. Co ciekawe, sam przebieg uroczystości o charakterze symbolicznym zależy wyłącznie od narzeczonych. Zarówno stroje, jak i miejsce ślubu nie są podyktowane żadnymi zasadami. Bardzo często po zaślubinach para zaprasza swoich najbliższych ma skromne przyjęcie zbliżone do tradycyjnego wesela.

Wartość ślubu symbolicznego

Przede wszystkim główną wartością ślubu symbolicznego jest jego wyjątkowy i spersonalizowany charakter. Nie ma formułek urzędowych czy kościelnych i sztywnych regułek wypowiadanych przed urzędnikiem albo księdzem. Państwo młodzi sami decydują o tym, jak ułożyć przysięgę. Często proszą także swoich przyjaciół lub członków rodziny o wygłoszenie okolicznościowych przemów. Podczas ślubu symbolicznego mogą mieć miejsca różne rytuały, które byłyby niemożliwe podczas urzędowej/kościelnej uroczystości.

Kto udziela ślubu symbolicznego?

Zazwyczaj osobą udzielającą ślubu symbolicznego jest tzw. mistrz ceremonii zwany także celebrantem. To osoba świecka, która nie musi mieć ukończonego żadnego kursu. Bardzo dobrze, gdy mistrz posiada już doświadczenie w udzielaniu podobnych ślubów oraz doskonale radzi sobie z przemówieniami publicznymi. Tak naprawdę ślubu symbolicznego może udzielić osoba z rodziny lub przyjaciel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (6)