Ślubna i weselna etykieta dla gości, czyli jak nie popełnić wpadki?
Zasady savoir-vivre’u dotyczą nie tylko Pary Młodej, ale także zapraszanych przez nich gości. Sezon ślubny właśnie się rozpoczyna, warto zatem zapoznać się z najważniejszymi punktami weselnej etykiety, począwszy od RSVP, poprzez odpowiedni ubiór, a na wznoszeniu toastów kończąc. Przedstawiamy krótki poradnik kindersztuby dla gości weselnych.
25.06.2017 | aktual.: 25.06.2017 12:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wydawałoby się, że towarzyskie konwenanse to już przeżytek. Jednak znajomość dobrych manier, obowiązujących zwyczajów i reguł grzeczności powinna być czymś zupełnie naturalnym. Śluby i wesela także posiadają swój bon-ton.
Zaproszenia i RSVP
Dla Pary Młodej bardzo ważną informacją jest potwierdzenie przybycia na uroczystość, dlatego nie zwlekajcie z odpowiedzią i udzielcie jej w terminie określonym przez przyszłych nowożeńców. Zapoznajcie się uważnie z zaproszeniem: jeśli nie widnieje na nim informacja o przyjęciu weselnym, oznacza to, że zostaliście poproszeni wyłącznie o udział w uroczystości w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego. Nie wypada dopytywać Pary Młodej, czy mamy pojawić się także na weselu.
Strój na wesele
Jest to kwestia budząca wśród zaproszonych gości wiele wątpliwości. Nadal funkcjonuje pogląd, iż czerń nie jest stosowną barwą na taką uroczystość, szczególnie wśród osób przesądnych. Warto jednak wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na czarny kolor stroju, nie będzie to żadna wpadka czy łamanie zasad odpowiedniego ubioru na taką okazję. Z drugiej strony, choć jest to kolor bardzo elegancki i coraz częściej wybierany przez panie, dobrze jest pokusić się o przełamanie ciemnego ubioru np. żakietem w jaśniejszym odcieniu. Przeciwległe barwy – biel czy odcienie écru – zdecydowanie nie są polecane na uroczystość weselną. To kolor zarezerwowany w tym dniu wyłącznie dla Panny Młodej. Przy wyborze długości kreacji należy kierować się dobrym smakiem, z pewnością niestosowne są sukienki mini. W szafie warto zostawić także wszelkie krzykliwe kolory lub kreacje ze zbyt dużą ilością błyszczących aplikacji, a zamiast nich sięgnąć po stonowane kreacje.
Dla mężczyzn podstawowym, najbardziej eleganckim wyborem jest garnitur. Nie należy przesadzać z elegancją – smoking czy frak przeznaczone są tylko na wieczorne przyjęcia (po godzinie osiemnastej). Odpowiedni ubiór i szacowna okazja wymaga założenia koszuli z długim rękawem, nawet latem! Krótkie rękawy zarezerwujmy na bardziej swobodne wyjścia niż ślub i wesele. Dobra wiadomość to ta, że panowie nie muszą dobierać krawata pod kolor sukienki partnerki, nie jest również obowiązkowe zakładanie czarnego garnituru. Jakie kolory koszuli są najbardziej odpowiednie? Najlepiej postawić na biel lub odcienie błękitu.
W kościele
Nie wypada zostawać na zewnątrz kościoła podczas mszy świętej, choć zasada ta nie dotyczy rodziców z małymi dziećmi, które mogłyby przeszkadzać podczas ceremonii. Często popełnianą gafą jest opuszczenie kościoła przed Parą Młodą.
Jeśli wśród gości weselnych są osoby odmiennej wiary lub niewierzące, powinny być one obecne podczas mszy w kościele, natomiast nie jest wymagane od nich powtarzanie modlitw, wystarczy sama obecność.
Życzenia i prezenty
Życzenia składać należy w odpowiedniej kolejności: najpierw najbliższa rodzina – rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, następnie dalsza rodzina i na końcu przyjaciele. To, kiedy składamy życzenia – przed kościołem czy już na sali weselnej, zależy od Pary Młodej, a poinformowanie o tym gości jest obowiązkiem świadków. Jeśli niektórzy goście zaproszeni są tylko na ceremonię ślubną, życzenia oczywiście składają tuż po niej. W kwestii prezentów zagwozdką dla gości mogą być wielkogabarytowe podarunki – elektronika czy sprzęty gospodarstwa domowego. Najlepiej wręczyć je lub wysłać do narzeczonych jeszcze przed ślubem, na kilka dni przed uroczystością.
Taniec i toasty
Pierwsza na parkiet wychodzi oczywiście Młoda Para, potem zdarza się, że jako druga para tańczy Panna Młoda z ojcem (to tradycja, która stopniowo przychodzi do nas z Zachodu). Dopiero po nich na parkiet mogą wkroczyć goście weselni.
Tradycyjnie pierwszy toast wznoszony jest przed wejściem na salę weselną. Wzniesienie drugiego w kolejności toastu należy do ojca Panny Młodej, a następne do ojca Pana Młodego, świadków oraz dziadków Pary Młodej. Należy pamiętać, aby nie wygłaszać ich przed pierwszą potrawą lub gdy na stoły podane zostały gorące dania.
Wesela z dala od sieci
Nie bez powodu z Zachodu napływają do nas pogłoski o nowym trendzie na unplugged weddings, czyli wesela z ograniczonym wykorzystaniem najnowszych technologii przez gości. Podczas nich Para Młoda prosi o niekorzystanie i nierobienie zdjęć telefonem lub chociaż o ograniczenie jego użycia w trakcie przyjęcia. Cieszcie się razem z Parą Młodą tą jedyną i wyjątkową chwilą, a uwiecznienie jej pozostawcie profesjonalnemu fotografowi.
Przed opuszczeniem przyjęcia nie zapomnijcie pożegnać się i pogratulować Młodej Parze – postarajcie się jednak nie przedłużać tego momentu. Chociaż Para Młoda z pewnością chciałaby poświęcić jak najwięcej czasu każdemu z gości, nowożeńcy muszą podzielić swój czas w tym dniu na każdego z zaproszonych. Drodzy goście weselni, waszym ostatnim ale wcale nie najmniej ważnym obowiązkiem jest... po prostu dobra zabawa!