FitnessSok na zdrowie? Błąd

Sok na zdrowie? Błąd

Sok zamiast posiłku - to idealny sposób na piękną sylwetkę, twierdzą miłośnicy sokoterapii. Czy jedna z najmodniejszych ostatnio diet faktycznie jest tak skuteczna i zdrowa, jak się ją reklamuje?

Sok zamiast posiłku - to idealny sposób na piękną sylwetkę, twierdzą miłośnicy sokoterapii. Czy jedna z najmodniejszych ostatnio diet faktycznie jest tak skuteczna i zdrowa, jak się ją reklamuje?

- Jeden czy dwa dni takiego sokowego detoksu nie przyniosą szkody. Jednak dłuższy czas, w trakcie którego dostarczamy organizmowi tylko soków, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Utrata kilogramów będzie się wiązała nie ze spalaniem tkanki tłuszczowej, a utratą masy mięśniowej – tłumaczy dietetyk Cynthia Sass.

Dietetyczka przestrzega również przed nadmiernym wysiłkiem w trakcie niskokalorycznej diety. Niestety, soki nie dostarczają składników odpowiednich i wystarczających do zregenerowania organizmu po ciężkim wysiłku.

- Forsowny trening może wywołać w nas poczucie nadmiernego zmęczenia, zawrotów głowy i mdłości, może doprowadzić również do kontuzji - wyjaśnia dietetyk. Tłumaczy, że treningi w trakcie kuracji oczyszczającej powinny być mniej intensywne. Warto w tym czasie porzucić bieganie na rzecz jogi, pilatesu czy ćwiczeń rozciągających, albo dłuższych spacerów.

Organizm oczyszcza się sam

Jak podkreślają specjaliści, nie zawsze kierowanie się modnymi dietetycznymi trendami i myślą o smukłej sylwetce wychodzi nam na zdrowie. Mówiąc o diecie sokowej, czy w ogóle podejmując temat oczyszczania organizmu mówi się, że takie działanie jest niepotrzebne, gdyż organizm oczyszcza się sam.

- Nasze ciało jest jak najbardziej zaawansowana technologicznie maszyna i jeśli myślimy o oczyszczaniu organizmu, to możemy być pewni, że organizm sam, bez naszej pomocy, robi to stosunkowo często - podkreśla Leslie Schilling, doradca ds. żywienia.

Kobiety w ciąży, osoby stosujące kuracje farmakologiczne powinny raczej wystrzegać się diet sokowych.

Drażliwość, złe samopoczucie, apatia

Cynthia Sass zaznacza, że nawet jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do podjęcia takiej kuracji, nasz organizm po prostu może źle na nią zareagować.

- Podczas gdy niektóre osoby w trakcie takiej diety czują się pełne energii, są w doskonałym nastroju i dosłownie mają tyle siły, że mogłyby góry przenosić, spotkałam się z przypadkami, kiedy pacjenci źle znosili tak drastyczne ograniczenie spożywanych pokarmów. Drażliwość, złe samopoczucie, apatia, zmęczenie, zaparcia i ciągłe myślenie o jedzeniu i niepohamowany apetyt, mogą pojawić się w trakcie kuracji - zaznacza specjalistka. - Warto wsłuchać się w swój organizm, jeśli nie reaguje on najlepiej nie należy kontynuować takiej diety - dodaje.

Równocześnie dietetyk sugeruje, aby swojego dziennego jadłospisu nie opierać wyłącznie na sokach. Mogą one stać się zamiennikiem dla standardowego lunchu i kolacji, jednak w takiej diecie nie powinno zabraknąć chudego mięsa, ryb oraz świeżych warzy i owoców. Taka dieta będzie z pewnością łatwiejsza do przełknięcia, a jej efekty utrzymają się dłużej.

Szkodliwy cukier

Naukowcy z Uniwersytetu Glasgow dowodzą, że ze względu na wysoką zawartość cukru soki owocowe mogą być dla człowieka równie szkodliwe, jak słodkie napoje. Wzywają do ograniczenia ich konsumpcji.

Chociaż wydaje nam się, że soki owocowe są zdrową alternatywą dla różnych słodzonych napojów, to mają one w praktyce bardzo podobną zawartość cukru. Np. 250 ml soku jabłkowego zawiera 26 g cukru. Cola ma zaledwie 0,5 g więcej. Najbardziej wartościowe składniki odżywcze, które występują w owocach, w samych sokach albo w ogóle są nieobecne, albo mają ograniczony udział (oczywiście większy niż w przypadku sztucznych napojów). Na poparcie swoich twierdzeń, naukowcy przytaczają wyniki badania, którego uczestnicy pili pół litra czystego soku winogronowego codziennie przez 3 miesiące. Jego efektem było zwiększenie odporności na insulinę (odpowiedzialną za obniżanie poziomu cukru we krwi), a także zwiększenie talii u osób z nadwagą. I to wszystko pomimo wysokiej zawartości antyoksydantów w tym soku.

Naukowcy zaznaczają, że nie zachęcają nikogo do rezygnacji z picia soków owocowych. Zawierają one z pewnością więcej pożytecznych dla zdrowia mikroelementów niż słodkie napoje. Wskazane jednak jest ograniczenie ich konsumpcji. Według specjalistów z Glasgow dziennie powinno się pić nie więcej niż 150 ml tych soków.

Na podstawie PAP

(gabi/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)