FitnessSok z buraków podnosi wytrzymałość organizmu

Sok z buraków podnosi wytrzymałość organizmu

Sok z buraków podnosi wytrzymałość organizmu
Źródło zdjęć: © 123RF
31.07.2015 13:20, aktualizacja: 31.07.2015 17:14

Regularne spożywanie soku z buraków wywiera pozytywny wpływ na układ krążenia podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych i prowadzi do zauważalnego wzrostu wytrzymałości.

Regularne spożywanie soku z buraków wywiera pozytywny wpływ na układ krążenia podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych i prowadzi do zauważalnego wzrostu wytrzymałości - dowodzi badanie opisane na łamach najnowszego numeru „American Journal of Physiology”.

Jego autorzy - naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis (USA) odkryli, że zdrowi, dorośli mężczyźni, którzy przez 15 dni pili sok z buraków, mieli niższe ciśnienie krwi i bardziej rozszerzone naczynia krwionośne zarówno w czasie spoczynku, jak i podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych.

- Sok z buraków jest bardzo bogatym źródłem azotanów, dlatego pijąc go dostarczamy sobie duże ilości tych związków - tłumaczą autorzy pracy. - Co to oznacza dla naszego ciała? Najważniejszym efektem działania azotanów jest rozluźnianie ścian naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, zwiększenie przepływu krwi i obniżenie ciśnienia tętniczego. Wszystkie te kwestie są zaś bardzo istotne dla osób uprawiających sport - dodają.

Jak wyjaśniają badacze, rozszerzone naczynia krwionośne przyczyniają się do tego, że serce zużywa mniej tlenu.
- Regularne picie soku z buraków powoduje więc zwiększenie pojemności tlenowej, zmniejsza koszt energetyczny podczas treningu i poprawia wydolność - mówią.

Według autorów, wyniki wskazują, że napój ten może być z powodzeniem stosowany jako naturalny suplement diety, zwiększający dopływ tlenu do mięśni i zmniejszający częstotliwość pracy serca podczas wysiłku.
- Pijąc go można ćwiczyć dłużej z jednakową intensywnością i jednakowym obciążeniem, zanim wystąpią objawy zmęczenia - dodają naukowcy.

(PAP), kap/ agt/