Co może nam ułatwić, bądź zagwarantować określony sok? Oto przegląd.
W świeżych sokach znajdziemy m.in. minerały, witaminy, niezbędne kwasy tłuszczowe, białka, węglowodany i wiele innych cennych związków.
Sok jabłkowy zalecany przy miażdżycy tętnic, schorzeniach pęcherza moczowego, nerek, wątroby, kamicy nerkowej, chronicznym gośćcu stawowym, ostrym zapaleniu oskrzeli i neurastenii.
Jabłka są znakomitym środkiem antyrakowym. Ich właściwości odkryli naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Po trzech latach eksperymentów okazało się, że w surowych jabłkach i mętnych sokach znajdują się związki organiczne niezwykle korzystne dla zdrowia.
Główną zaletą mętnego soku jabłkowego jest duża ilość witaminy C oraz dobroczynnych związków fenolowych inaczej zwanych antyutleniaczami. Chronią one przed chorobami układu krążenia czy rakiem poprzez likwidację tzw. wolnych rodników.
- W procesie produkcji soku klarownego te pożyteczne substancje ulegają rozkładowi - powiedział główny autor publikacji prof. Jan Oszmiański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Sok klarowny jest pozbawiony witaminy C, związki fenolowe pozostają w śladowych ilościach - ok. 10 do 20 proc.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl
Sok pomarańczowy
Soki owocowe zachowują wszystkie zdrowe składniki do 4 godzin po przyrządzeniu, natomiast warzywne - do około 10 godzin.
Należy je przygotowywać wyłącznie ze świeżych, nie zepsutych owoców.
Jak przekonują uczeni, sok pomarańczowy jest polecany szczególnie w celu zapobiegania chorobom serca. Dzięki zawartości hesperydyny (silny antyoksydant) poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że osoby, które wypijają 500 ml soku pomarańczowego dziennie, mają niższe ciśnienie niż zażywający suplementy o działaniu antyoksydacyjnym. Pomaga też zapobiegać kamicy nerkowej.
Sok grapefruitowy
Jest kwaśny i gorzkawy. Jednak to ten charakterystyczny smak decyduje m. in. o jego właściwościach. Wspomniany sok przyspiesza przemianę materii, reguluje trawienie, przeciwdziała sklerozie i żylakom.
Jest również bogaty w witaminy i sole mineralne. Zawiera karoteny warunkujące jego zabarwienie. Występuje tu naryngina odpowiedzialna za lekko gorzkawy smak owocu, ale także za jego działanie wspomagające przemianę materii.
Sok winogronowy
Dokładniej chodzi o sok z ciemnych winogron. Badania przeprowadzone przez psychiatrów z Uniwersytetu w Cincinnati wykazały, że codzienne raczenie się tym napojem znacząco poprawiło pamięć pacjentów w porównaniu do osób, którym podawano placebo.
Eksperci uważają, winogrona dostarczają tak potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania mózgu przeciwutleniaczy. Ponadto opisywany sok przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu dbając o zdrowie naszego układu krążenia i zapobiegając wielu chorobom - m. in. miażdżycy.
Sok pomidorowy
W soku pomidorowym znajduje się likopen, który wychwytuje i dezaktywuje wolne rodniki, przez co ma silne działanie antynowotworowe.
Poza tym pomaga skórze chronić się przed szkodliwym efektem działania promieni słonecznych.
Jest też bogaty w witaminy oraz żelazo i potas, dzięki czemu wzmacnia nerwy wzrokowe, chroni przed przedwczesnym starzeniem się, dotlenienia oraz wzmacnia drobne naczynia krwionośne.
Sok z jagód
Substancje zawarte w jagodach mogą pomóc zachować zdrowie mózgu, wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Cincinnati. Naukowcy zbadali wpływ soku na pamięć u osób po siedemdziesiątce, u których zanotowano związane z wiekiem osłabienie funkcji poznawczych. Ci, którzy pili pół litra soku z jagód dziennie przez 12 tygodni, uzyskali znacznie lepsze wyniki w testach pamięci.
Sok żurawinowy
Badania wykazały, że sok żurawinowy zapobiega rozwojowi bakterii E. coli, najczęstszej przyczyny zakażeń. W ciągu ośmiu godzin od wypicia szklanki soku powstrzymany został rozwój bakterii mających wpływ na zakażenia dróg moczowych.
Napój jest też polecany ze względu na podnoszenie poziomu "dobrego" cholesterolu HDL, co zmniejsza ryzyko chorób serca oraz zapobiega miażdżycy. Ze względu na właściwości antybakteryjne zmniejsza ryzyko chorób dziąseł i wrzodów żołądka.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl