FitnessSpacery zmniejszają ryzyko raka piersi po menopauzie

Spacery zmniejszają ryzyko raka piersi po menopauzie

Spacery zmniejszają ryzyko raka piersi po menopauzie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

06.10.2013 21:34, aktual.: 01.10.2018 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kobiety po menopauzie, które codziennie spacerują przez godzinę, znacznie rzadziej chorują na raka piersi – informuje pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”.

Naukowcy związani z American Cancer Society obserwowali 73 615 kobiet w wieku od 50 do 74 lat. Od roku 1997 do 2009 co dwa lata wypełniały one ankiety dotyczące stanu zdrowia oraz czasu poświęcanego na aktywność fizyczną, a także zajęcia w rodzaju czytania lub oglądania telewizji.

Jak się okazało, kobiety, które spacerowały co najmniej przez siedem godzin tygodniowo chorowały na raka piersi o 14 proc. rzadziej niż kobiety, które spacerowały tylko przez trzy godziny – lub krócej. W przypadku 47 proc. kobiet spacer był ich jedyną aktywnością rekreacyjną.

Autorzy raportu twierdzą, że po raz pierwszy udało się specyficznie powiązać zmniejszone ryzyko raka ze spacerem. Jednocześnie podkreślają, że większa aktywność fizyczna daje jeszcze lepszy efekt profilaktyczny.

Niedawny brytyjski sondaż organizacji Ramblers wykazał, że jedna czwarta tamtejszych dorosłych poświecą na spacery mniej niż godzinę dziennie. Promowanie spacerów wydaje się specjalistom prostym i skutecznym środkiem zapobiegania rakowi piersi.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także