ycipk-1j4n83

Spacery zmniejszają ryzyko raka piersi po menopauzie

Kobiety po menopauzie, które codziennie spacerują przez godzinę, znacznie rzadziej chorują na raka piersi – informuje pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spacery zmniejszają ryzyko raka piersi po menopauzie
(Thinkstockphotos)
ycipk-1j4n83

Naukowcy związani z American Cancer Society obserwowali 73 615 kobiet w wieku od 50 do 74 lat. Od roku 1997 do 2009 co dwa lata wypełniały one ankiety dotyczące stanu zdrowia oraz czasu poświęcanego na aktywność fizyczną, a także zajęcia w rodzaju czytania lub oglądania telewizji.

Jak się okazało, kobiety, które spacerowały co najmniej przez siedem godzin tygodniowo chorowały na raka piersi o 14 proc. rzadziej niż kobiety, które spacerowały tylko przez trzy godziny – lub krócej. W przypadku 47 proc. kobiet spacer był ich jedyną aktywnością rekreacyjną.

Autorzy raportu twierdzą, że po raz pierwszy udało się specyficznie powiązać zmniejszone ryzyko raka ze spacerem. Jednocześnie podkreślają, że większa aktywność fizyczna daje jeszcze lepszy efekt profilaktyczny.

ycipk-1j4n83

Niedawny brytyjski sondaż organizacji Ramblers wykazał, że jedna czwarta tamtejszych dorosłych poświecą na spacery mniej niż godzinę dziennie. Promowanie spacerów wydaje się specjalistom prostym i skutecznym środkiem zapobiegania rakowi piersi.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Testosteron może poprawiać pamięć u kobiet po menopauzie
Naukowcy chcą wyeliminować menopauzę
Dieta śródziemnomorska łagodzi uderzenia gorąca

ycipk-1j4n83
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1j4n83

ycipk-1j4n83
ycipk-1j4n83