Trwa ładowanie...
d3ztj9o

Spada liczba praktykujących w Polsce. Najniższy wynik od 20 lat

Z roku na rok można zaobserwować spadek osób, które deklarują się jako wierzące i jednocześnie praktykują swoją wiarę. Z danych CBOS wynika, że w tym roku odnotowano najgorszy wynik od dwóch dekad.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Coraz mniej osób uczestniczy w mszach
Coraz mniej osób uczestniczy w mszach (getty images)
d3ztj9o

Autorzy analizy podkreślają, że pandemia nie miała wpływu na wyniki, ponieważ uzyskano je na podstawie danych zebranych od stycznia do marca, czyli tuż przed wybuchem pandemii.

Z danych CBOS wynika, że zwiększa się w Polsce liczba osób niepraktykujących lub praktykujących nieregularnie. Pomimo tego, że 91 proc. Polaków deklaruje się jako osoby wierzące, to znacząco spada odsetek osób, które regularnie biorą udział w uroczystościach kościelnych.

"W porównaniu do ubiegłych lat zmniejsza się religijność Polaków - przed pandemią odsetek wierzących i praktykujących regularnie był najniższy od ponad 20 lat (47 proc.), natomiast udział osób niepraktykujących wynosił 15 proc. (tyle samo co w 2019 roku)" – poinformował CBOS.

d3ztj9o

Ks. Dr Wojciech Sadłoń uważa, że w Polsce następuje indywidualizacja religijności. "W ciągu 30 ostatnich lat, polskie społeczeństwo podąża nieco odmiennym torem co zachodnie kraje. Jeśli więc procesy religijne na zachodzie można określić jako sekularyzacja, to w Polsce przez ostatnie 30 lat mamy bardziej do czynienia z procesem, który można określić jako "indywidualizacja religijności". Nie oznacza ona prostego trendu osłabienia religijnego, ale raczej złożony proces dynamicznego kształtowania się tożsamości religijnej Polaków w zmieniających się warunkach kulturowych – powiedział duchowny w rozmowie z portalem stacja7.pl.

"Bycie księdzem nie jest atrakcyjne". Duchowny o kryzysie kapłaństwa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ztj9o

Podziel się opinią

Share
d3ztj9o
d3ztj9o