Zapach starszych ludzi. Naukowcy ustalili jego źródło

Osoby w podeszłym wieku mają charakterystyczny zapach, który mylnie kojarzony jest z niedostateczną higieną osobistą. Jak jednak pokazują badania, wynika on z naturalnego procesu zachodzącego w organizmie człowieka.

Starsi ludzie specyficznie pachną
Starsi ludzie specyficznie pachną
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. JBR

01.04.2024 | aktual.: 01.04.2024 19:08

Z wiekiem w ciele człowieka zachodzi szereg zmian, od siwienia włosów i pojawiania się zmarszczek, przez osłabienie mięśni, kości i stawów, do chorób poszczególnych narządów wewnętrznych.

Wiele osób zwraca też uwagę na zapach, który wydzielają osoby starsze. Jest on specyficzny i trudny do jednoznacznego zdefiniowania. Jednym przypomina "stęchliznę", inni natomiast opisują go jako "tłusty" aromat. Mimo przypuszczeń niektórych zapach ten nie jest wynikiem braku higieny, a naturalnym procesem, który ma swoje naukowe wyjaśnienie.

Zapach starszych ludzi. Naukowcy wyjaśniają

Zjawisko to zostało zbadane przez zespół naukowców pod kierownictwem dr Shinichiro Haze z Jokohamy w 2001 roku. Ich badania wykazały, że specyficzny zapach wydzielany przez osoby starsze jest wynikiem zmian substancji chemicznych w organizmie. Główną przyczyną jest związek chemiczny znany jako 2-nonenal, który powstaje w wyniku utleniania kwasów tłuszczowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Organizm osób w podeszłym wieku produkuje coraz więcej tych związków, co prowadzi do intensyfikacji zapachu. Dodatkowo skóra starszych osób jest słabsza, co powoduje, że jej naturalne olejki szybciej się utleniają, wytwarzając większą ilość 2-nonenalu. Naukowcy uważają, że to genetyczna pozostałość po naszych przodkach. Dzięki temu zapachowi mogli oni określać wiek oraz stan zdrowia innych osób.

"Zapach staruszka". Jak go zneutralizować?

Zapach wydzielany przez osoby starsze, często nazywany "zapachem staruszka", jest więc naturalnym zjawiskiem, niezależnym od higieny osobistej. Badania pokazały, że nawet częste kąpiele i dbanie o czystość nie pomogą w jego zneutralizowaniu, ponieważ 2-nonenal nie rozpuszcza się w wodzie, więc nawet staranne mycie nie usunie go z naszej skóry.

Najlepszym rozwiązaniem na zminimalizowanie charakterystycznej woni jest przestrzeganie zdrowego stylu życia - unikanie stresu, zdrowa dieta, picie odpowiedniej ilości wody, rezygnacja z palenia i regularna aktywność fizyczna.

Dr Haze zauważył również, że nie wszyscy seniorzy wydzielają ten specyficzny zapach. W jego badaniach okazało się, że połowa badanych miała na sobie tak małe ilości 2-nonenalu, że nie wydzielała żadnej specyficznej woni. Ci, którzy mają ten zapach, nie powinni się go jednak wstydzić - to naturalny proces, który jest częścią starzenia się.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)