Spiking jest bardzo niebezpieczny. Kobiety boją się przez to chodzić na imprezy
Gdy wychodzisz do klubu, na imprezę czy do baru, nie myślisz o tym, że może się to skończyć źle. Ale - niestety - często się kończy, bo niespodziewanie w twoim drinku ląduje niebezpieczna substancja, która sprawia, że w oka mgnieniu tracisz świadomość. Oto jak się przed tym uchronić.
Spiking - co to takiego?
Spiking to dodawanie alkoholu lub narkotyków do czyjegoś napoju bez jego wiedzy i pozwolenia. Celem może być obezwładnienie kogoś, by go obrabować lub napaść seksualnie, chociaż czasami jest to po prostu żart – kiepski żart, ponieważ jest bardzo niebezpieczny.
Spiking jest przestępstwem, a kluby, restauracje i bary powinny podjąć kroki, aby takie sytuacje nie miały miejsca. Pamiętaj jednak, że niestety nadal musisz się chronić, szczególnie jeśli czujesz się gdzieś niepewnie.
Szczególnie, że ostatnio głośno zrobiło się o tzw. injection spikingu, kiedy to oprawca niepostrzeżenie wstrzykuje kobiecie narkotyk.
Wskazówki, jak zachować bezpieczeństwo
- Zaplanuj swój wieczór, w tym podróż tam i z powrotem.
- Upewnij się, że miejsce, do którego się wybierasz, jest bezpieczne – lokale są zobowiązane do podjęcia kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim klientom.
- Idąc do pubu, klubu lub na imprezę, unikaj chodzenia samemu. Bądź świadoma tego, co dzieje się wokół ciebie i trzymaj się z dala od sytuacji, w których nie czujesz się komfortowo.
- Zastanów się dobrze, czy powinnaś opuścić pub, klub lub imprezę z kimś, kogo właśnie poznałeś, czy nie ma wobec ciebie złych zamiarów.
- Upewnij się przed wyjściem z domu, czy twój telefon jest wystarczająco naładowany.
Jak uniknąć spikingu?
- Zawsze kupuj swój własny napój i obserwuj, jak jest nalewany.
- Nie przyjmuj napojów od nieznajomych.
- Nigdy nie zostawiaj swojego drinka bez nadzoru podczas tańca lub pójścia do toalety.
- Nie pij ani nie próbuj niczyjego napoju.
- Wyrzuć napój, jeśli uważasz, że smakuje dziwnie.
Co zrobić, jeśli poczujesz, że coś jest nie tak?
- Jeśli zaczynasz czuć się dziwnie, poproś o pomoc.
- Upewnij się, że możesz zaufać osobie, którą prosisz o pomoc. Nie idź nigdzie z nieznajomym.
- Po bezpiecznym powrocie do domu poproś kogoś, aby został z tobą, dopóki działanie substancji nie minie. Może to potrwać kilka godzin.
- Nie wahaj się zadzwonić po pomoc medyczną, jeśli jej potrzebujesz. I zgłoś sprawę na policję.
28 października w Wielkiej Brytanii odbędzie się pierwszy zorganizowany protest przeciwko spikingowi. Jego organizatorzy zachęcają młodych ludzi, szczególnie kobiety, żeby tej nocy pozostali w domach