Śpisz z mokrymi włosami? Eksperci biją na alarm

Zdarza ci się, że po umyciu włosów, zamiast sięgnąć po suszarkę, kłaść się spać? Jeśli tak natychmiast zerwij z tym nawykiem. Trycholodzy zwracają uwagę, że to przyzwyczajenie negatywnie wpływa na kondycję włosów i skóry głowy.

Zawsze susz włosy przed pójściem spać
Zawsze susz włosy przed pójściem spać
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Diana Vyshniakova

12.09.2023 20:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla jednych jest to przyjemność, dla innych - przykry obowiązek. Mycie włosów i skóry głowy bywa czasochłonne, a gdy dodamy do tego korzystanie z suszarki, pielęgnacja może się sporo przeciągnąć. Jednak wielu trychologów jest zdania, że spanie z mokrymi włosami to najgorsza rzecz, jaką można zrobić swoim kosmykom. Cierpią nie tylko włosy, ale także skóra głowy.

Z kolei używanie suszarki może przyczynić się do wysuszania i łamania włosów. W takim razie jak odpowiednio dbać o idealny wygląd naszych kosmyków?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mikrobiom skóry głowy, a spanie z mokrymi włosami

Skóra to jeden z największych organów człowieka. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne i limfatyczne, zakończenia nerwowe, gruczoły potowe, gruczoły łojowe oraz mikrobiom. Ten ostatni posiada każda część naszego ciała. Unikalny mikrobiom ma za zadanie chronić skórę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi oraz patogenami. 

Warto też wspomnieć, że skóra głowy ma lekko kwaśne pH, które powinno wahać się między 4,2 a 5,6. Taka wartość zapobiega wzrostowi bakterii i grzybów. Ze względu na dużą ilość gruczołów łojowych i potowych, które znajdują się na skórze głowy, miejsce to sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, lubiących wilgotne warunki.

To właśnie ze względu na wrażliwy mikrobiom, znajdujący się na skórze głowy, a także dużą ilość gruczołów potowych i łojowych, należy jak najszybciej wysuszyć włosy. Im dłużej pozostawiamy je mokre lub wilgotne, tym bardziej narażamy skórę głowy na wzrost kolonizacji mikrobiomu.

Czy można spać z mokrymi włosami?

Zarówno podczas snu, jak i w ciągu codziennych czynności nasze włosy powinny być jak najkrócej mokre. Duża wilgotność w połączeniu z wysoką temperaturą skóry głowy, może wpłynąć nie tylko na nadmierną kolonizację bakterii, ale też na rozwój grzybów.

Spanie z mokrymi włosami jest niezwykle szkodliwe ze względu na kontakt skóry głowy z poduszką. Jej materiał będzie miał utrudnione wysychanie ze względu na mokre i gęste włosy, a to z kolei przyczyni się do zwiększenia ilości bakterii i drożdżaków

Spanie z mokrymi włosami wpływa na kondycję skóry głowy
Spanie z mokrymi włosami wpływa na kondycję skóry głowy© Adobe Stock | DMITRIY VASILENKO

Konsekwencje spania z mokrymi włosami

Kładzenie się spać z wilgotną głową powoduje uszkodzenia włosów. Ma to związek z odchyloną łuską mokrego włosa. Pocieranie niewysuszonych kosmyków o materiał poduszki powoduje pogorszenie się ich kondycji, a także matowość, kruszenie i zwiększoną łamliwość włosów. 

Oprócz tego cierpi skóra głowy. Spanie z mokrymi włosami zaburza jej mikrobiom, a to ma wpływ na zmianę pH. Wszystko to może prowadzić do problemów skórnych tj. łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, świąd, łuszczenie się skory głowy, nadmierne przetłuszczanie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (5)