UrodaSposoby na pryszcze – jak znaleźć skuteczny lek na trądzik?

Sposoby na pryszcze – jak znaleźć skuteczny lek na trądzik?

Sposoby na pryszcze – jak znaleźć skuteczny lek na trądzik?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
26.06.2018 13:02, aktualizacja: 02.07.2018 13:37

Trądzik kojarzy się z okresem dorastania i twarzami nastolatków pokrytymi pryszczami. Jednak jest to choroba skóry, która dotyka 85% populacji, bez względu na wiek i płeć. Istnieje wiele rodzajów trądziku, które różnią się objawami, przyczynami powstania i metodami leczenia.

Trądzik – sprawdź z czym się mierzysz

Trądzik to najczęściej występująca przewlekła zapalna choroba skóry. Objawia się powstawaniem zmian skórnych – zaskórniki, krosty, grudki, torbiele. Towarzyszą im rozszerzone pory, stany zapalne, błyszczenie się twarzy. Najczęściej dotyczy to twarzy (zwłaszcza strefy)
, ale również dekoltu, pleców, szyi, ramion i pleców.

Pośrednią przyczyną pojawienia się trądziku jest wzmożona praca gruczołów łojowych, które produkują nadmierne ilości sebum. W zależności od rodzaju trądziku różne mogą być czynniki wpływające na nasilone wydzielanie łoju. Trądzik może być spowodowany również czynnikami środowiskowymi (zanieczyszczenia, toksyny). Także nadmierny i przewlekły stres na istotne znaczenie, bowiem nasila produkcję androgenów (męskich hormonów). Podobnie styl życia (niewłaściwa dieta, używki, opalanie)
może nasilać trądzik. Nawet stosowanie kosmetyków może powodować zmiany skórne, ponieważ wiele z nich zawiera składniki komendogenne, które zatykają pory.

Lek na trądzik – co wybrać?

Skuteczny lek na trądzik to przede wszystkim specjalna pielęgnacja i używanie preparatów przeznaczonych do leczenia trądziku. W drogeriach i aptekach można znaleźć mnóstwo kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Jeżeli jednak stan skóry się pogarsza, warto wybrać się do dermatologa. Nieleczony trądzik może pozostawić trwałe blizny i przebarwienia. Nie ma jednak uniwersalnego leku. Jedynie izotretynoina podawana doustnie może pomóc w likwidacji objawy każdego typu trądziku. Leczenie trądziku trzeba dobrać odpowiednio do nasilenia zmian i rodzaju dominujących wykwitów. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że skuteczny lek na trądzik u jednego pacjenta, może nie pomagać innemu. Leczenie trądziku jest mozolne i długotrwałe, a konsekwencja i cierpliwość to klucz do sukcesu.

Lek na trądzik – rodzaje preparatów

Nim wybierzemy się do apteki po skuteczny lek na trądzik, warto najpierw udać się do specjalisty, który pomoże nam ustalić, z jakim typem trądziku przyszło nam się zmierzyć. W zależności od rodzaju zmian, lekarz zdecyduje, co będzie najlepszym rozwiązaniem.

  • Trądzik – leczenie łagodnych zmian – w tym przypadku stosuje się kurację miejscową (maści i żele antybakteryjne, które zmniejszają produkcję sebum). Ważne, by używane preparaty miały w swoim składzie m.in. retinoidy (hamują nadprodukcję łoju, złuszczają martwy naskórek), tlenek cynku (redukuje wydzielanie sebum, złuszcza, przywraca naturalne pH, łagodzi stany zapalne) oraz kwas salicylowy (reguluje odnowę komórkową skóry, działa złuszczająco i usuwa zbędne warstwy zrogowaciałych komórek naskórka).
  • Trądzik – leczenie stanów zapalnych – skutecznym lekiem na trądzik w zaostrzonej postaci są maści z antybiotykami o działaniu przeciwzaskórnikowym.
  • Trądzik – leczenie nasilonej postaci trądziku – ten rodzaj trądziku wymaga stosowania terapii doustnej w formie antybiotyku, który ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. W ciężkich przypadkach stosuje się pochodne witaminy, czyli retinoidy w formie tabletek.

Izotretynoina – skuteczny lek na trądzik

Najsilniejszy lek na trądzik to izotretynoina, która zmniejsza ilość wydzielanego sebum, a także działa przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Przypisywana jest pacjentom, u których standardowe leczenie antybiotykami lub innymi preparatami nie przyniosło efektu. Głównym jej działaniem niepożądanym jest nadmierne wysuszanie błon śluzowych i zmiany w poziomie cholesterolu i trójglicerydów (należy kontrolować ich poziom co 2-4 tyg.).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także