UrodaZioła na trądzik – właściwości i zastosowanie

Zioła na trądzik – właściwości i zastosowanie

Zioła na trądzik – właściwości i zastosowanie
Źródło zdjęć: © 123RF
04.07.2018 15:44, aktualizacja: 01.08.2018 09:56

Trądzik jest schorzeniem, którego negatywne skutki odczuwane w okresie dojrzewania mogą prowadzić do pogorszenia się samooceny. Ponadto ze względu na możliwość powikłań, trądziku nie powinno się lekceważyć i w razie zaawansowania choroby powinno udać się do lekarza. Podjęte leczenie będzie jeszcze skuteczniejsze, jeśli zostanie wsparte ziołami na trądzik takimi jak fiołek trójbarwny czy nagietek lekarski, które stosuje się w problemach skórnych od pokoleń.

Wpływ ziół na skórę twarzy

Powodem wystąpienia trądziku mogą być zaburzona gospodarka hormonalna, niezdrowa dieta, a nawet stres. Wszystkie te przypadłości prowadzą do nadmiernej pracy gruczołów łojowych, co przekłada się na problemy skórne w postaci powstawania krost i bolesnych wyprysków.

Lecznicze właściwości ziół pozytywnie wpływają na kondycję skóry, w szczególności tej ze skłonnością do trądziku. Zioła na trądzik można stosować m.in. w formie maseczki na twarz, okładów na zmienione chorobowo miejsca czy wywaru do picia. Co więcej, poza usuwaniem krost stosowanie ziół również ujędrnia skórę, znacząco poprawiając jej elastyczność.

Maseczki do twarzy to tylko niektóre produkty dostępne na WP radarOkazji.

Zioła na trądzik – fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny to ziele, które znane jest przez każdego fana ogrodnictwa, gdzie nazywany jest pospolicie bratkiem. Niewiele osób jednak wie, że popularna roślina jest również zielem z właściwościami medycznymi, które stosuje się w szczególności na niedoskonałości skóry. Efekty stosowania fiolka trójbarwnego na trądzik widoczne są już po kilku tygodniach.

Ziele bratka zawiera przede wszystkim zestaw cennych flawonoidów (w tym rutynę, kwercetynę, apigeninę, wiolantynę), antocyjany, kwasy fenolowe, karotenoidy, saponiny triterpenowe, olejek i salicylany, związki śluzowe, garbniki, karoten, witaminę C i liczne sole mineralne. Dzięki temu fiołek trójbarwny posiada właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne dlatego stosowany na skórę nie tylko ją oczyszcza, ale również nawilża, nadając zdrowy efekt odmładzający.

Zioła na trądzik – nagietek lekarski

Wśród ziół na trądzik często wymienia się nagietka. Nagietek lekarski to popularne zioło, które spotkamy w wielu ogrodach oraz kuchniach, gdzie dodawany jest do sałatek. Oprócz tego nagietek lekarski znany jest ze swoich właściwości leczniczych, a wszystko za sprawą wysokiej zawartości aktywnych składników w postaci steroli, flawonoidów, olejków eterycznych oraz alkoholi z estrami. Co więcej, w liściach nagietka lekarskiego znajdują się popularne kwasy organiczne, żywice, poliacetyleny, polisacharydy i witamina C. Dzięki temu nagietek lekarski z powodzeniem stosowany jest do leczenia różnego rodzaju przypadłości skórnych, w tym trądziku.

Warto mieć świadomość, że nagietek nie działa miejscowo, a wpływa bezpośrednio na organy wewnętrzne, w tym wątrobę ułatwiając kontrolę procesów wydzielania żółci. Dzięki temu organizm łatwiej się oczyszcza oraz regeneruje. Oprócz tego nagietek posiada właściwości antybakteryjne, co pozytywnie wpływa na oczyszczenie trądzikowej cery ze zniszczonego naskórka.