Standardowy czy pionowy? Jaki odkurzacz sprawdzi się w Twoim domu?

Standardowy czy pionowy? Jaki odkurzacz sprawdzi się w Twoim domu?
Źródło zdjęć: © materiały prasowe

11.03.2016 14:55, aktual.: 11.03.2016 15:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy odkurzacz.

Pierwszy przenośny odkurzacz składał się z wentylatora, szczotki, pudełka po mydle i poszewki na poduszki. Skonstruował go James Murray Spangler na początku XX wieku, a opatentował jego znajomy William Hoover. Od tamtego czasu zaszło wiele zmian, a Hoover wciąż dyktuje warunki! Co takiego zmieniło się od tamtej pory w konstrukcji urządzenia?

Odkurzacze możemy podzielić na standardowe i pionowe. Standardowe mają elastyczną rurę oraz worek na kurz, pionowe zaś przypominają kształtem froterkę do parkietu, nie mają giętkiej rury, są zwykle bezworkowe. Niewiele? Tych kilka różnic wpływa jednak znacznie na użytkowanie sprzętu – sprawdź, który z modeli sprawdzi się w Twoim domu.

Odkurzacze standardowe dzielimy na:
Odkurzacze workowe – mają worki na kurz. W zależności od modelu worki mogą być jednorazowe (z papieru lub specjalnej tkaniny filtrującej) lub wielokrotnego użytku (tekstylne). Bardziej higienicznym rozwiązaniem są worki jednorazowe, które po napełnieniu po prostu wyrzucamy.
Odkurzacze bezworkowe – wyposażone w szczelny plastikowy pojemnik oraz system cyklonowy. Po każdym użyciu należy umyć go pod bieżącą wodą, aby pozbyć się zgromadzonego w nim kurzu. Plusem tego rozwiązania jest to, że moc ssania nie zmniejsza się wraz z zapełnieniem worka, tak jak w przypadku odkurzaczy workowych.
Odkurzacze wielofunkcyjne– na przykład odkurzacze piorące lub parowe. Posiadają dodatkowe funkcje, dzięki którym można oczyścić tapicerkę lub uprać dywan.

Przy wyborze odkurzacza należy uwzględnić moc silnika. W 2014 dyrektywa Unii Europejskiej zakazała produkcji odkurzaczy domowych z silnikiem przekraczającym 1600 W mocy. W najbliższym czasie poziom ten może jeszcze ulec zmianie – mówi się o produkcji sprzętów 900-watowych. Oprócz mocy silnika należy zwrócić uwagę na:

– Pojemność pojemnika na kurz.
Standardowo pojemnik na kurz większości producentów waha się od 2,5 l do 6 l. Odkurzacz od Hoovera SYNTHESIS ST 71 ST20011 pomieści aż 10 l kurzu dzięki systemowi kompresji zawartości pojemnika.
– Głośność.
Odkurzacze pracujące w granicach 70–80 dB(A) są uznawane za umiarkowanie głośne, a ich hałas porównuje się z gwarem restauracyjnym. Hoover ma w swojej ofercie odkurzacze emitujące poniżej 70 db(A) hałasu – jak choćby AC73_AC200 z 62 db(A) poziomem głośności.
– Filtr powietrza i reemisja kurzu.
Ten parametr jest szczególnie ważny dla alergików i oznacza się go literami alfabetu. Najwyższą klasą jest klasa A (filtr przepuszcza 0,02% kurzu), klasa F – najgorszą (przepuszcza 50 razy więcej cząsteczek kurzu niż klasa A).

– Skuteczność odkurzania powierzchni.
Skuteczność odkurzania dzielimy ze względu na rodzaj powierzchni – odkurzacz inaczej zachowuje się na dywanie, inaczej zaś na parkiecie czy płytkach. W przypadku powierzchni miękkich odkurzacze z klasą A (najwyższą) odkurzają minimum 91% zanieczyszczeń z dywanów, natomiast z klasą G (najniższą) – do 71%. Jeśli chodzi o odkurzanie powierzchni twardych – urządzenia z klasą A (najwyższą) są skuteczne aż w 111%, co oznacza, że zasysają kurz nie tylko bezpośrednio spod końcówki ssącej, lecz także z jej okolic.

Odkurzacz standardowy – gdzie poradzi sobie najlepiej?

Odkurzacze klasyczne sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniach z dywanami lub wykładzinami. Radzą sobie z dużymi powierzchniami, ponieważ szczotka lub ssawka jest zwykle duża – można wysprzątać nią cały dom od piwnicy po strych.

Odkurzacz pionowy – wszędzie wejdzie, wszędzie posprząta

Odkurzacze pionowe są o wiele mniejsze i poręczniejsze od tych standardowych. Dzielimy je na:
odkurzacze pionowe przewodowe– posiadają kabel, a więc podobnie jak modele klasyczne wymagają podłączenia do prądu, a ich zasięg jest ograniczony długością przewodu;
odkurzacze pionowe akumulatorowe – działają na wydajną baterię litową, która zapewnia szybkie ładowanie i długotrwałą pracę. Dotrą wszędzie, bo nie ogranicza ich przewód. Bardzo ważną funkcjonalnością w przypadku odkurzaczy bezprzewodowych okazuje się system parkowania. Jeśli zostawisz sprzęt w odpowiedniej pozycji, automatycznie się wyłączy.

Odkurzacze pionowe są lekkie –* ważą niewiele ponad 3 kg* – w dodatku wyposażone w ergonomiczny uchwyt, który ułatwia sprzątanie. Model ATHEN ATN 252Li posiada LED-owe podświetlenie frontowej ssawki, oświetlające każdy, nawet zapomniany kąt. Odkurzacze kolumnowe zwykle zostają zaopatrzone w gumowe kółka i zderzaki – wszystko to ułatwia manewrowanie urządzeniem nawet w bardzo ciasnych przestrzeniach, gdzie stoi dużo mebli.

Gdzie najlepiej poradzi sobie odkurzacz pionowy?

W małych mieszkaniach lub na przestrzeniach z dużą ilością mebli i nietypowych, trudno dostępnych miejsc. Odkurzacz pionowy jest zwrotny, a jego ssawka – mniejsza w stosunku do ssawki odkurzacza klasycznego – dotrze wszędzie. Modeli bezprzewodowych nie ogranicza długość kabla ani umiejscowienie gniazdka, dlatego szybciej poradzisz sobie z odkurzeniem schodów, korytarzy i pomieszczeń, do których nie dotarłby odkurzacz standardowy.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także