Trwa ładowanie...
d2hsauq

Strój do biegania. Ubrania i buty dla biegacza

Regularne uprawianie joggingu pociąga za sobą konieczność skompletowania stroju do biegania. Najważniejszym elementem stroju każdego biegacza są buty, które zapewniają komfort podczas aktywności fizycznej, a także minimalizują ryzyko kontuzji. Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem odradza się inwestowanie w najdroższe ubrania treningowe, ponieważ mogą się one okazać nietrafioną inwestycją w siebie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strój do biegania powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji i panujących warunków atmosferycznych.
Strój do biegania powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji i panujących warunków atmosferycznych. (iStock.com)
d2hsauq

Buty do biegania

Zdecydowanie najważniejszym elementem stroju każdego biegacza są buty. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnianie komfortu podczas treningu, ale również zminimalizowanie ryzyka kontuzji. Zanim udamy się do sklepu po swoje wymarzone buty do biegania, powinniśmy wcześniej sprawdzić swoją biomechanikę stopy.

Wyróżnia się trzy rodzaje biomechaniki: pronację (płaskostopie), neutral (prawidłowe stopy) i supinator (nadmierne kierowanie stóp na zewnątrz). Osoby z płaskostopiem powinny wybierać buty ze wsparciem od wewnętrznej strony, z prawidłowymi stopami - buty amortyzujące, a ze stopami supinator - buty z dużą amortyzacją.

d2hsauq

Koszulka do biegania

Kolejną ważną częścią stroju do biegania jest koszulka sportowa. Na rynku dostępne są różnego rodzaju koszulki do biegania: obcisłe, luźne, ze sztucznych materiałów i z naturalnych materiałów.

Kupując odzież sportową do biegania, należy unikać bawełny, która chłonie pot i nie zapewnia optymalnej cyrkulacji powietrza na zewnątrz. Najlepszym krokiem będzie zakup koszulki termoaktywnej, która została wykonana z materiału przystosowanego do aktywności fizycznej. Materiał ten dobrze przepuszcza powietrze, a także odprowadza pot na zewnątrz.

Legginsy do biegania

Legginsy do biegania przypominają obcisłe getry. Zazwyczaj są one wykonane z termoaktywnego materiału, który dobrze radzi sobie z odprowadzaniem potu na zewnątrz. Zaletą legginsów jest to, że nie krępują one ruchów.

d2hsauq

Alternatywą dla długich legginsów są rybaczki (spodnie o długości 3/4) i krótkie spodenki, które dobrze zdadzą egzamin w lecie.

Stanik sportowy

Stanik sportowy jest ważnym elementem stroju sportowego każdej kobiety. W ramach ciekawostki można podać, że biust przeciętnej kobiety podczas biegu odbija się ok. 14 cm od ciała. Rolą stanika sportowego jest ograniczanie ruchuomości piersi w trakcie aktywności fizycznej.

Dzięki ćwiczeniu w takim staniku dbamy o jędrność piersi, a nie tylko o wygodę podczas treningu.

d2hsauq

Inne elementy stroju do biegania

Osoby, które regularnie uprawiają jogging zdają sobie sprawę, jak bardzo ważny jest szereg innych elementów stroju do biegania. Mowa tu m.in. o skarpetkach termoaktywnych, opasce sportowej, plecaku sportowym czy opasce na ramię na smartfona.

d2hsauq

Podziel się opinią

Share

d2hsauq

d2hsauq