FitnessStrój na rower: wybieramy koszulkę, spodnie i buty na rower

Strój na rower: wybieramy koszulkę, spodnie i buty na rower

Strój na rower powinien być przede wszystkim wygodny i minimalizować ryzyko wystąpienia otarć. Osoby, które jazdę na rowerze traktują jako swoje hobby, odpowiedni strój oraz buty mogą kupić w dobrej cenie. Jeżeli szukamy profesjonalnego stroju, za komplet zapłacimy nawet do tysiąca złotych.

Strój na rower: wybieramy koszulkę, spodnie i buty na rower
Źródło zdjęć: © iStock.com | milkos

16.11.2018 19:34

Strój na rower - dlaczego jest ważny?

Strój na rower powinien posiadać każdy miłośnik tego sportu. Dobrze dobrany strój sportowy chroni ciało przed szkodliwym promieniowaniem czy wiatrem. Istotne w odzieży na rower są elementy odblaskowe, dzięki którym jesteśmy bardziej widoczni dla kierowców, szczególnie nocą.

Odpowiednie buty na rower powinny stanowić część stroju. Wybór butów będzie zależny od dziedziny kolarstwa. Buty używane do kolarstwa szosowego mogą różnić się twardością od butów używanych przez kolarzy górskich. Idealnie dobrane buty na rower powinny chronić stopę i nie powodować bolesnych otarć czy pęcherzy na stopach.

Elementy stroju na rower

Strój na rower składa się z kilku elementów. Po pierwsze powinniśmy zaopatrzyć się w kilka koszulek sportowych, które założymy na siebie podczas chłodnych poranków. Jeżeli temperatura w ciągu dnia wzrośnie, będziemy mogli zdejmować je stopniowo. Dobrym pomysłem jest stosowanie odzieży termoaktywnej, która odprowadza parę wodną oraz pot ze skóry. Odzież na rower powinna przylegać do ciała, aby nie krępować ruchów, dlatego nienajlepszym pomysłem jest wybór szerokiej bawełnianej bluzy.

Zawodowi kolarze powinni zaopatrzyć się w bluzę oraz kurtkę sportową, w tym kurtkę przeciwdeszczową. Szukając spodni na rower, także trafimy na różne rodzaje. Od tych przylegających, po termoaktywne czy ocieplane. Latem warto wybrać krótkie przylegające spodenki. Jeśli na rowerze pokonujemy długie trasy, warto zaopatrzyć się w co najmniej dwie pary. Nasze stopy powinny być chronione nie tylko przez obuwie, ale i dłuższe skarpety na rower, najlepiej z przepuszczającego powietrze materiału.

Na głowę z pewnością przyda się kask ochronny. Planując zakupy, należy pomyśleć także o ochronie przed zimnem i zaopatrzyć się w chustę na szyję. Niezależnie od pory roku dobrym zakupem będą również rękawiczki ochronne na rower - z usztywnionego, ale i elastycznego materiału.

Buty na rower

Buty na rower, tak jak strój, powinniśmy umiejętnie wybrać. Kupowanie zbyt dużych lub zbyt małych butów, w nadziei, że się rozbiją, nie jest dobrym pomysłem. Buty na rower powinny pasować, trzymać stopę i być wygodne. Nie warto na nich oszczędzać.

Wielu miłośników kolarstwa decyduje się na buty SPD, czyli modele przystosowane do wpięcia w pedały SPD (mechanizm łączący but z pedałem), które w wielu przypadkach można jednak nosić także przy klasycznych pedałach. Profesjonalne buty na rower posiadają twardą podeszwę, która ułatwia jazdę, jednak utrudnia chodzenie, dlatego jeżeli na rowerze będziesz jeździć wyłącznie rekreacyjnie, a buty chcesz wykorzystać także w innych celach, wybierz podeszwę o mniejszej twardości.

Dobrze sprawdzą sie buty trekkingowe, posiadające grubą, wytrzymałą podeszwę. Cholewka buta na rower nie powinna być zbyt wysoka, aby nie utrudniać ruchów, ani nie powodować otarć. Ważne, aby materiał buta był przewiewny, np. wykonany z siateczki w przedniej jego części. Odblaskowe elementy na obuwiu dodatkowo wpłyną na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Strój na rower – cena

Cena kompletnego stroju na rower zależeć może od marki, materiału i systemów wykorzystanych w produkcji. W sezonie jesienno-zimowym ubierzemy się cieplej niż w sezonie wiosenno-letnim, więc i za strój zapłacimy więcej. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z rowerem i nie mamy skompletowanego stroju, całość może nas kosztować nawet tysiąc złotych. Nie warto jednak oszczędzać na pojedynczych rzeczach.

Elementy stroju rowerowego zrobione z trwalszego materiału będą stosunkowo droższe, ale też dłużej nam posłużą. Jeśli jednak nie chcemy przepłacać, dodatków możemy poszukać na giełdach lub aukcjach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)