UrodaSuche skórki na twarzy i nosie - jak się ich pozbyć?

Suche skórki na twarzy i nosie - jak się ich pozbyć?

Suche skórki na twarzy i nosie - jak się ich pozbyć?
Źródło zdjęć: © 123RF
23.06.2018 23:58, aktualizacja: 02.07.2018 12:02

Suche skórki na twarzy, których nie można przykryć makijażem to zmora wielu kobiet. Niekiedy nie jest to tylko problem estetyczny, ale również może być oznaką choroby skóry. Wówczas niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Jednak prawidłowa pielęgnacja skóry powinna pomóc w pozbyciu się problem suchych skórek na nosie.

Suche skórki na twarzy – przyczyny występowania

Suche skórki na twarzy mogą występować w kilku postaciach. Najczęściej to złuszczająca się i odstająca skóra, suche i czerwone miejsca na twarzy oraz strupki widoczne tylko pod światłem, Mogą być one zarówno objawem chorób (łuszczyca, egzema, atopowe zapalanie skóry)
, jak i zwykłej alergii. Zazwyczaj suche skórki pojawiają się w okolicach nosa, brwi, na czole i policzkach. Ich wystąpienie oznacza, że skóra jest przesuszona przez zaburzenie równowagi warstwy ochronnej skóry (płaszcza hydrolipidowego). Powodem tego mogą być warunki atmosferyczne (nie tylko mróz i wiatr, ale i promieniowanie słoneczne) oraz niewłaściwa dieta i odwodnienie organizmu (szczególnie zimą spożywamy mało warzyw i owoców)
. Spożywanie zbyt małej ilości produktów bogatych w tłuszcze nienasycone i witaminy, a także picie zbyt małej ilości wody, może prowadzić do wysuszania się skóry.

Suche skórki na twarzy – jak się ich pozbyć?

Jeżeli pojawienie się suchych skórek jest spowodowane warunkami atmosferycznymi, złą dietą lub odwodnieniem, a nie jest objawem choroby, wówczas odpowiednia pielęgnacja pomoże pozbyć się problemu. Wystarczy w codziennym dbaniu o skórę wprowadzić kilka zmian. Zmiany też muszą nastąpić w sposobie odżywiania się.

Suche skórki na twarzy – oczyszczanie

W okresie, gdy pojawiły się suche skórki na twarzy, należy zwrócić większą uwagę na kosmetyki. W tym czasie lepiej unikać mydła i gorącej wody (szczególnie chlorowanej), bo to może dodatkowo podrażniać cerę. Preparaty zawierające alkohol również powinny pójść w odstawkę. Twarz najlepiej oczyszczać delikatnymi płynami o właściwościach nawilżających lub płynami micelarnymi.

Suche skórki na twarzy – złuszczanie

Suche skórki na nosie najlepiej zlikwidować za pomocą delikatnego złuszczania, które nie usunie przy okazji ochronnej warstwy naskórka. Polecane są peelingi drobnoziarniste lub peelingi enzymatyczne, dzięki którym będzie można pozbyć się martwych komórek naskórka. Należy również zwrócić uwagę na obecność kwasów w składzie kosmetyków, ponieważ ich częste stosowanie powoduje podrażnienia.

Suche skórki na twarzy to wzmożona potrzeba nawilżania skóry

Po oczyszczeniu twarzy warto użyć toniku, który przywróci naturalne pH skóry i sprawi, że składniki kosmetyków lepiej się będą wchłaniały. Kolejnym krokiem jest stosowanie kremu nawilżającego i natłuszczającego. W jego składzie szukajmy: masła shea, olejku jojoba, oleju arganowego, pantenolu, kwasu hialuronowego, witaminy A i witaminy E, wosków pszczelich, aloesu i olejów roślinnych. Pomocne będą również maseczki z algami lub aloesem, które idealnie działają na suche skórki na twarzy.

Suche skórki na twarzy – zwalcz je właściwą dietą

Suchą skórę należy nawilżać również od wewnątrz, co oznacza, że trzeba pić dużo wody. Istotne jest również dbanie o dietę bogatą w tłuszcze nienasycone (orzechy, awokado, oliwa z oliwek), w tym kwasy Omega 3 (ryby, olej lniany, orzechy włoskie) i Omega 6 (olej słonecznikowy, migdały, pestki dyni)
. Nie zapominajmy o warzywach i owocach bogatych w witaminy, które mają szczególne znaczenie dla dobrej kondycji skóry.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także