Blisko ludziSue przeszła mastektomię, radioterapię, chemioterapię. Dziś jej córka fotografuje kobiety z rakiem piersi

Sue przeszła mastektomię, radioterapię, chemioterapię. Dziś jej córka fotografuje kobiety z rakiem piersi

Sue przeszła mastektomię, radioterapię, chemioterapię. Dziś jej córka fotografuje kobiety z rakiem piersi
Źródło zdjęć: © Instagram.com | Ami Barwell
Lidia Pustelnik

03.10.2017 16:11, aktual.: 03.10.2017 22:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo koszmaru, jaki przeszły, czują, że teraz to one mają moc. 14 kobiet, które wygrało walkę z rakiem piersi, pokazuje swoje blizny po mastektomii. Emocjonalna kampania społeczna ma zachęcić kobiety do częstszego badania piersi i wesprzeć te, które zmagają się z tym często występującym nowotworem.

Projekt nazywa się "Mastektomia" i jest częścią szerszej kampanii "Stand Up to Cancer". Zdjęcia wykonała 39-letnia fotografka Ami Barwell, zainspirowana historią swojej mamy, Sue. Okazuje się, że u Sue w 1993 roku zdiagnozowano raka piersi. Kobietę poddano najpierw mastektomii, a potem radioterapii i chemioterapii.

Niestety, w 2011 roku nowotwór znów zaatakował, tym razem węzły chłonne kobiety. Sue jeszcze raz przeszła chemioterapię, dzięki czemu ponownie udało jej się pokonać raka. Dziś 69-latka jest już zdrowa.

Ami przez lata przyglądała się wytrwałej walce swojej matki. To sprawiło, że chciała zaangażować się w kampanię społeczną, która pokaże światu, jak "silnymi, radosnymi i seksownymi" są kobiety takie, jak jej mama, nie poddające się nowotworowi.

Jedną z nich jest 46-etnia Mel Johnston, u której wykryto raka piersi w 2011 roku. Kobieta przeszła chemioterapię i była operowana, niemniej w ubiegłym roku okazało się, że rak zaatakował jej płuca, w związku z czym lekarze są bezradni.

– Odkąd zachorowałam na raka, chcę wykorzystać każdą okazję, jaka się pojawia i naprawdę żyję pełnią życia – mówi Mel w rozmowie z "The Independent". – Wciąż jestem kobietą i chcę pokazać, że piersi nie definiują mojej seksualności czy płci. Nadal jestem sobą, nawet jeśli brakuje mi pewnej części ciała – dodaje.

W Polsce co roku rośnie liczba chorych na raka piersi i choć w grupie ryzyka są przede wszystkim kobiety między 50 a 69 rokiem życia, w ciągu ostatnich trzydziestu lat podwoiła się liczba zachorowań wśród młodszych kobiet. Wcześnie wykrytyrak piersi może być całkowicie wyleczony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także