Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
laptop
Artykuł Sponsorowany
22-12-2021 15:56
Artykuł sponsorowany

Surface Laptop Go. Wreszcie w dobrej cenie

To jeden z najbardziej "kobiecych" laptopów na rynku. I nie znaczy to wcale, że ustępuje osiągami innym – wręcz przeciwnie, doskonale sobie radzi nawet w bardziej wymagających zadaniach. Chodzi o to, że oprócz tego świetnie wygląda i mieści się nawet w małej torebce. A do tego teraz można go kupić za rozsądne pieniądze.

Surface Laptop Go. Wreszcie w dobrej cenieŹródło: Adobe Stock
d31kbup
d31kbup

Kiedy ten sprzęt pojawił się na rynku ponad rok temu, wielu podkreślało, że jak na półkę budżetową, na której plasuje go Microsoft, kosztuje nieco zbyt dużo. A komentarzy oczywiście słuchano. Dzisiaj ten sprzęt kosztuje już sporo mniej – na stronach euro.com.pl to 2999 zł. I dlatego warto mu się przyjrzeć dokładniej, jeśli szukasz czegoś bardzo poręcznego, do codziennej pracy, co jednocześnie świetnie wygląda i na czym się pracuje z przyjemnością.

Superlekki i mobilny

Można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że to laptop dla aktywnych, mobilnych kobiet, które cenią dobry wygląd i potrzebują sprzętu, który nie sprawia kłopotów i robi to, co do niego należy. Surface Laptop Go to produkt Microsoftu, w którym jakość klasy wyższej ma być dostępna w komputerze klasy średniej.

Microsoft Surface Laptop Go materiały partnera
Microsoft Surface Laptop Go Źródło: materiały partnera

Czy tak rzeczywiście jest?

d31kbup

Na pewno z zewnątrz sprawia dobre wrażenie. Laptop Go jest dość wierną kopią doskonałego Laptopa 3, czyli właśnie produktu premium, choć jest nieco mniejszy (12,4 cala). Ma taką samą gładką metalową pokrywę, ale reszta korpusu jest plastikowa, a nie aluminiowa. Zbudowany jest jednak solidnie i jest odporny na trudy codziennego używania. Warto tu dodać, że podstawa tego laptopa zawiera 30 procent plastiku pochodzącego z powtórnego przetworzenia. Firma Microsoft prowadzi programy recyclingu starych laptopów oraz publikuje zestawienie wpływu każdego ze swoich produktów na środowisko.

Na uwagę zasługuje świetnej jakości metaliczna klawiatura. Nie jest podświetlana, ale zapewnia bardzo dobrą ergonomię pisania. Gładzik jest duży i precyzyjny i – podobnie jak inne produkty Microsoftu – jest jednym z najlepszych, jakie można znaleźć na komputerach z systemem Windows.

Wreszcie – jest to jeden z najlżejszych laptopów na świecie. Waży tylko 1,11 kg, prawie nie czuć, że trzyma go się w ręku.

W codziennej mobilności istotna jest pojemność baterii. Surface Laptop Go spokojnie wytrzyma ponad 6 godzin średniego obciążenia, czyli pracowania z otwartą przeglądarką, programami biurowymi i komunikatorami internetowymi.

Microsoft Surface Laptop Go materiały partnera
Microsoft Surface Laptop Go Źródło: materiały partnera

Wielka pojemność małego ekranu

Ten sprzęt Microsoftu odróżnia od wielu innych proporcja ekranu. To 4:3, dzięki czemu więcej widać w pionie, co przekłada się na znacznie wydajniejszą pracę na dokumentach czy przy przeglądaniu stron internetowych. Takie proporcje świetnie się sprawdzają szczególnie w laptopie, którego ekran ma zaledwie 12,4 cala. Dodajmy, że jest dotykowy.

d31kbup

Komputer jest świetnie wyważony, nie będzie więc problemów z podniesieniem pokrywy jedną ręką, podstawa pozostanie na swoim miejscu.

Podłączysz wszystko, co trzeba

Laptop Go to też zestaw portów, który można nazwać podstawowym, ale wystarczającym. Poza autorskim gniazdem ładowania Microsoftu (możesz używać tylko ładowarek tej firmy, ten port służy również do połączenia z np. stacją dokującą), mamy USB-A (czyli normalny port USB) oraz USB-C (czyli mały, znany też z wielu smartfonów). Wtyczka ładowania jest podłączana magnetycznie, dzięki czemu nie ma możliwości np. ściągnięcia komputera z biurka przy przypadkowym zaczepieniu o kabel.

Skoro to komputer do pracy, to powinien się dobrze sprawiać również przy pracy zdalnej – w szczególności telekonferencjach. Wbudowana kamera HD oraz dobrej jakości mikrofony ("studyjne" jak to określa producent) sprawiają, że codzienne "calle" nie są udręką dla naszych rozmówców, a naprawdę dobra jakość głośników pozwala z kolei na dobre słyszenie tego, co mówi druga strona.

Microsoft Surface Laptop Go materiały partnera
Microsoft Surface Laptop Go Źródło: materiały partnera

Laptop Go nie obsługuje logowania skanowaniem twarzy, ale w zamian w przycisk zasilania wbudowany jest czytnik linii papilarnych. Wystarczy więc przyłożyć palec, by się sprawnie zalogować lub potwierdzić inne operacje.

d31kbup

Wydajna konfiguracja

Sercem komputera jest procesor Intel Core i5 10. generacji i chociaż na rynku mamy już sprzęty z 11. generacją, ta poprzednia wciąż doskonale sobie radzi i będzie służyła jeszcze długo. Do podstawowych zadań takich jak pisanie dokumentów czy korzystanie z internetu w zupełności wystarczy, więc komputer na pewno nie będzie się zacinał. Do tego zainstalowane w tym konkretnym modelu 8 GB RAM i 256 szybki dysk twardy SSD dopełniają konfiguracji, jaką można nazwać optymalną.

Laptop dostarczany jest z systemem Windows 10S, czyli wersją "light" systemu Microsoftu, która nie pozwala na przykład na instalowanie innych aplikacji niż te ze sklepu Microsoft Store. Nie ma jednak problemu, by ten tryb wyłączyć i przejść na pełną wersję. W prosty sposób przejdziemy też na najnowszego Windowsa 11, który – poza wieloma usprawnieniami samego systemu – po prostu dużo lepiej się prezentuje wizualnie, a zatem dużo przyjemniej się na nim pracuje. A do tego, obecnie Surface Laptop Go dostępny jest w promocji, w której możemy do niego dokupić Microsoft 365 Personal za zaledwie złotówkę.

Microsoft Surface Laptop Go materiały partnera
Microsoft Surface Laptop Go Źródło: materiały partnera

Czy warto?

Za te pieniądze to sprzęt, który warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o kupnie lekkiego i niedrogiego urządzenia. Jego niewątpliwą zaletą jest jakość wykonania, wygląd, niska waga i proporcje ekranu, które najlepiej pasują co codziennej pracy. Jeśli więc ktoś szuka sprzętu do codziennej pracy – Surface Laptop Go będzie dobrym wyborem.

Artykuł sponsorowany
d31kbup
d31kbup