Świąteczne spotkanie z przyjaciółmi
Piotr Pabisiak – szef kuchni w krakowskim hotelu Radisson Blu Kraków – słynie ze swoich jesiennych uczt grzybowych. Oto jego propozycja menu świątecznego na spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi.
14.12.2009 | aktual.: 22.06.2010 15:36
Piotr Pabisiak – szef kuchni w krakowskim hotelu Radisson Blu Kraków – słynie ze swoich jesiennych uczt grzybowych. Nic dziwnego, że swoją propozycję menu świątecznego na spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi, zaczyna od grzybowego ragout.
Grzybowe ragout podane w koszyczku z ciasta francuskiego Przepis na 5 porcji
Koszyczek z ciasta francuskiego 5 szt
Pieczarki 0,8 kg
Cebula 0,1 kg
Czosnek 0,02 kg
Tymianek 6 gałązek
Śmietana 0,3 l
Sol, pieprz do smaku
Białe wino 0,5 szklanki
Masło 0,05 kg
Na rozgrzaną patelnię dodać masło i rozpuścić, dodać cebulę pokrojoną w kostkę, posiekany czosnek. Wszystko zeszklić, dodać pieczarki pokrojone na cztery, podsmażyć, podlać winem, odparować, dodać listki tymianku, podlać śmietaną, doprawić do smaku solą i pieprzem, całość odparować do konsystencji sosu. Podgrzany koszyczek z ciasta francuskiego ułożyć na talerzu napełniając gotowym ragout.
Polędwica wołowa podana na kompocie z kalifornijskiej śliwki Przepis na 5 porcji
Polędwica wołowa 0,92 kg
Śliwka kalifornijska 0,4 kg
Kumqat 9 szt.
Rozmaryn 3 gałązki
Anyż 3 szt.
Goździk 8 szt.
Likier pomarańczowy 3 łyżki stołowe
Chili 1/2 szt.
Czerwone wino 1 i 1/2 szklanki
Sol do smaku
Pieprz gruboziarnisty do smaku
Pietruszka
Polędwicę oczyścić z błon, pokroić na steki o gramaturze 180 gr. Lekko osolić i posypać pieprzem, wstawić do lodówki. W międzyczasie na rozgrzaną patelnię z odrobiną masła wrzucić śliwkę suszoną, pokrojony w plastry kumquat, posiekany drobno świeży rozmaryn, kilka cienkich paseczków chili, ziarno goździka, anyż i całość podlać likierem pomarańczowym, dodać czerwone wino i poddusić aż śliwka zmięknie i wytworzy się naturalny sos. Mięso usmażyć wedle gustu, ja proponuję na krwisto, gdzie będzie miękkie i soczyste, na talerzu ułożyć kompot ze śliwki kalifornijskiej, a na niej polędwicę, dookoła podkreślić sosem. Smażona polędwica z jelenia podana na pieczonej dyni ze słodkimi ziemniakami i sosem z leśnych owoców Przepis na 5 porcji
Polędwica z jelenia 0,9 kg
Rozmaryn 4 gałązki
Ziemniaki słodkie 3 szt.
Tymianek 6 gałązek
Cukier brązowy 0,1 kg
Olej 0,1 l
Dynia 0,5 kg
Białe wino 1 szklanka
Czerwone wino 1 szklanka
Ocet balsamico 1/4 szklanki
Cukier 0,1 kg
Jagody mrożone 0,1 kg
Malina mrożona 0,1 kg
Jeżyna mrożona 0,1 kg
Sol, pieprz do smaku
Polędwicę oczyścić z błon, podzielić na 5 równych części, zamarynować w rozmarynie oleju soli i pieprzu. W międzyczasie zamarynować pokrojone w plastry słodkie ziemniaki w tymianku oleju, soli i pieprzu, następnie dynie zamarynować w cukrze brązowym i rozmarynie. Ziemniaki i dynię wstawić do piekarnika i upiec w temperaturze 180 stopni przez około 15 min, w tym czasie usmażyć polędwicę ze wszystkich stron. Przygotować sos: na rozgrzaną patelnię wlać czerwone wino, ocet balsamiko, wsypać cukier i odparować do momentu uzyskania sosu, na sam koniec, chwilę przed wydaniem, dodać mrożone owoce. Upieczoną dynię i ziemniaki ułożyć na talerzu, na tym ułożyć polędwicę i całość obficie polać sosem z owocami.
Tarta z suszonymi śliwkami z gałką loda waniliowego podana ze świeżą miętą Przepis na 5 porcji
Spody do tarty 5 szt.
Suszone śliwki 0,5 kg
Czekolada 0,1 kg
Cukier 0,15 kg
Czerwone wino 0,5 szklanki
Świeża mięta 10 listków
Lody waniliowe 10 gałek
Cukier puder do posypania
Na rozgrzaną patelnię wrzucić suszone śliwki podsypać cukrem i skarmelizować, całość podlać winem, wyłożyć na kruche spody do tarty posmarowane od wewnątrz czekoladą, przełożyć na talerze, a obok umieścić lody waniliowe, udekorować świeżą miętą i obsypać cukrem pudrem.
Specjalnie dla serwisu kobieta.wp.pl prosto ze swoich podróży nasza korespondentka Agnieszka Kozak
Dziennikarka, zajmuje się lokalnymi odmianami globalnych trendów, seksem i seksualnością w kulturze popularnej czasem krytykuje sztukę i fotografię, ale głównie nałogowo kupuje buty…