Blisko ludziŚwiatowy dzień antykoncepcji

Światowy dzień antykoncepcji

Światowy dzień antykoncepcji
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

26.09.2011 14:58, aktual.: 26.09.2011 15:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Światowy Dzień Antykoncepcji jest obchodzony każdego roku 26 września. Coroczne kampanie organizowane z tej okazji skoncentrowane są wokół wizji świata, w którym każda ciąża jest pożądana. Misją zainaugurowanego w 2007 roku Światowego Dnia Antykoncepcji jest zwiększanie świadomości w zakresie antykoncepcji, by umożliwić młodym ludziom dokonywanie wyborów dotyczących ich zdrowia seksualnego i planowania rodziny.

Światowy Dzień Antykoncepcji jest obchodzony każdego roku 26 września. Coroczne kampanie organizowane z tej okazji skoncentrowane są wokół wizji świata, w którym każda ciąża jest pożądana. Misją zainaugurowanego w 2007 roku Światowego Dnia Antykoncepcji jest zwiększanie świadomości w zakresie antykoncepcji, by umożliwić młodym ludziom dokonywanie wyborów dotyczących ich zdrowia seksualnego i planowania rodziny.

Międzynarodowe badanie opinii, przeprowadzone w 2011r. na zlecenie Bayer wykazało, że młodzi ludzie mają utrudniony dostęp do rzetelnych informacji o antykoncepcji. World Contraception Day jest inicjatywą wspieraną przez koalicję organizacji pozarządowych i międzynarodowych towarzystw naukowych zajmujących się zdrowiem seksualnym (m.in.: International Planned Parenthood Federation – IPPF, United States Agency for International Development - USAID) oraz firmę Bayer.

Światowy Dzień Antykoncepcji co roku podejmuje inne kwestie dotyczące potrzeb związanych z antykoncepcją i życiem seksualnym kobiet i mężczyzn.

Twoje życie, Twoje prawo

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Antykoncepcji - „Twoje życie. Twoje prawo” przypomina młodym ludziom o prawach jakie posiadają – do zdobywania rzetelnych informacji o życiu seksualnym, chorobach przenoszonych drogą płciową, zapobieganiu niechcianym ciążom, stosowaniu właściwej antykoncepcji i odpowiedzialnym planowaniu rodziny.

To „Twoje życie. Twoje prawo”, by o nim decydować i wiedzieć jak je dawać innym. Hasło zachęca młodzież do zdobywania wiedzy o skutecznych metodach planowania rodziny i odpowiedzialnego podejścia do życia seksualnego. Jak wykazało badanie, wielu młodych ludzi czerpie informacje z Internetu i często ponosi tego konsekwencje. Brak kontaktu z lekarzem specjalistą, niewystarczająca edukacja seksualna skutkują niepożądanymi ciążami i chorobami przenoszonymi drogą płciową. „Twoje życie. Twoje prawo” skłania do odpowiedzialności za siebie i partnera - zdobycia wiedzy i zadbania o antykoncepcję.

Badanie przeprowadzone pod auspicjami organizacji pozarządowych i towarzystw naukowych, przy wsparciu firmy Bayer wykazało, że młodzi ludzie mają utrudniony dostęp do rzetelnych informacji o antykoncepcji i często uprawiają seks bez zabezpieczenia. Badanie przeprowadzono w 29 krajach na grupie 6000 osób w wieku 15-19 lat.

- Od 2009 roku liczba młodych ludzi uprawiających seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia wzrosła aż o 111proc. we Francji (z 19 do 40 proc.), o 39 proc. w USA (z 38 proc. do 53 proc.) i o 19 proc. w Wielkiej Brytanii (z 36 do 43 proc.). - W Egipcie 36 proc. ankietowanych kobiet i mężczyzn wierzy, że kąpiel, bądź prysznic po stosunku jest skuteczną formą antykoncepcji. - 28 proc. badanych młodych ludzi z Tajlandii i 26 proc. z Indii jest przekonanych, że uprawianie seksu podczas menstruacji chroni przed zajściem w ciążę.

POLSKA

- Aż 44 proc. aktywnych seksualnie młodych Polaków uprawiało seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia; 22 proc. z nich nie lubi stosować antykoncepcji, natomiast 16 proc. mężczyzn i 12 proc. kobiet przyznało, że podczas stosunku byli pijani i zapomnieli o środkach ostrożności.
- 19 proc. ankietowanych nie mogło uzyskać rzetelnych informacji o antykoncepcji, kiedy tego potrzebowali.
- 32 proc. uzyskało nieprawdziwe informacje o antykoncepcji czerpiąc wiedzę z Internetu (fora internetowe, chat, social media).
- 15 proc. młodych mężczyzn jest przekonanych, że uprawianie seksu z partnerką podczas menstruacji chroni przed zajściem w ciążę. 8 proc. kobiet również wierzy, że jest to skuteczna metoda antykoncepcji.
- Ponad połowa (56 proc.) młodych Polaków zetknęła się z problemem nieplanowanej ciąży w gronie najbliższych przyjaciół lub w rodzinie. To najwyższy odsetek w Europie. Drugie miejsce, po Polsce, zajmuje Wielka Brytania (42 proc.).
Więcej informacji o WCD na stronie: www.your-life.com

Źródło artykułu:Informacja prasowa
zdrowieantykoncepcjaciąża